16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Во Струга претепан етнички Бугарин, партии во Софија бараат активирање на ветото за РСМ

Копретседателот на здружението на Бугарите во Република Северна Македонија „Шемето“, Бекир Кадриески, денеска напладне бил нападнат и претепан од непознати лица во градот Струга, јави БНР.

Копретседателот на организацијата Живко Чакракчиев за „Хоризонт“ изјави дека Кадриески е хоспитализиран: „Го нападнаа во грбот. Има само македонски пасош, но тој е самоидентификуван како Бугарин. Многу сме изненадени од тоа што се случува. Неговата претпоставка е дека тоа се случило бидејќи тој е претседател на Здружението на Бугарите „Шемето“. Тоа е единствениот што го знам. Утре одам таму да видам што се случува таму, како стојат работите“.

Реагираат и политичките партии во Бугарија, кои го осудуваат чинот и бараат враќање на ветото за Северна Македонија.

Што вели МВР?

Македонското Министерство за внатрешни работи претепувањето на Кадриески го дефинираше како „нарушување на јавниот ред и мир“.

„На 13.06.2023 година во 12,15 часот, од страна на СВР Струга било пријавено дека во близина на спортска сала лоцирана на улица „Боро Хаџиески“ во Струга, А.Н. од струшкото село Велешта го нарушил јавниот ред и мир со физички напад врз Б.К. село Лабуништа. Се преземаат мерки за расветлување на околностите на случајот, по што ќе биде поднесена соодветна пријава од страна на СВР Струга“, се вели во соопштението на македонското Министерство за внатрешни работи.

МВР засега не веруваат дека се работи за етнички мотивиран напад.

Што велат очевидците?

За тепањето за НОВА изјави самиот Бекир Кадриески. Тој беше соборен на земја и клоцан. Бил тепан со раце, а при тепањето бил навредуван на етничка основа со зборовите „валкан Бугарин“.

Копретседателот на организацијата Живко Чакракчиев за БНР изјави дека Кадриески бил нападнат одзади.

„Го држеа сите други и само еден го боксираше по целото тело. Не е добро и моментално е во болница. Нема бугарски пасош, има само македонски пасош, но се самоопределува дека е Бугарин“, рече Чакракчиев.

Што вели бугарското МНР?

Кадриески е во болница со болки во стомакот, на тестови, соопшти бугарското МНР. Амбасадата на Бугарија во Скопје и Генералниот конзулат во Битола го следат случајот, со него е во контакт амбасадорот на Бугарија во Северна Македонија, Ангел Ангелов, а на лице место е и конзулот на оваа земја во Битола. Полицијата во Струга земала изјави од Кадриески за да ги расветли фактите за случајот, како и дали се работи за кривично дело од омраза, соопшти МНР.

Реакција на политичките партии во Бугарија 

Кадриески е дел од заедницата Торбеш – македонските бугаро-мухамедани, се вели во објавата на Фејсбук на лидерот на про-руската партија „Вазраждане“, Костадин Костадинов.

„Бекир нема бугарско државјанство, бидејќи таканаречената бугарска држава го тера да докажува дека е Бугарин, а тој освен што нема такви документи е и муслиман, што практично го осудува никогаш да не добие бугарски пасош“, коментира Костадинов.

„Тепањето на Бекир и целиот синџир на репресии врз Бугарите невиден од Втората светска војна се директна последица на укинувањето на ветото за преговарачкиот процес со Македонија“, категоричен е лидерот на „Вазраждане“.

“Сведоци сме на уште еден брутален чин на насилство врз граѓанин на Република Северна Македонија со бугарска самосвест“, се вели во реакцијата објавена на Фејсбук страницата на ГЕРБ.

„Доколку се потврдат информациите дека тепањето на Кадриески било придружено со зборовите „валкан Бугарин“, тогаш тоа што се случило ќе претставува опасен релапс и преку сите можни меѓународни канали ќе бараме делото детално да се истражи и виновниците да се казнат со сите сериозноста на законот“, изјави ГЕРБ.

ВМРО уште еднаш инсистираше Министерскиот совет итно да побара замрзнување на преговорите за членство на Република Македонија во ЕУ додека не се прекине геноцидот врз македонските Бугари.

„Доста е веќе! Во саботата ние од ВМРО испративме предупредување до Министерскиот совет дека јазикот на омразата во Република Македонија не само што не стивнува, туку и ескалира. Во посебен документ се наведени случаите на агресија и фактите на прекршување за добрососедски односи прокламирани во таканаречениот гласно рекламиран „француски предлог“. Па, испаднавме дека сме во право, а само два дена подоцна дојде тажниот „доказ“ за нашите тврдења од Република Македонија“, наведуваат од ВМРО.

Related posts

Милошоски: Резолуцијата на Бундестагот е добра, е резултат на реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ

admin

Вучиќ удри по демонстрантите, го обвини Западот за потикнување немири

admin

Еден чекор напред – два назад за уставните измени

ninja

ГЕРМАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ШТАЈНМАЈЕР ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА

ninja

“ОГНЕНАТА ГРУПА” ЈА ВЖЕШТИ АТМОСФЕРА ВО ДУИ

admin

Растат цените на сите производи и услуги, трошоците за живот зголемени за 13 отсто

admin