10.8 C
Скопје
3 март, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАСВЕТ

Дали јавниот обвинител на САД го штити синот на Бајден?

Јавниот обвинител Мерик Гарланд ги отфрли денес тврдењата на свиркачите на ИРС дека Одделот за правда се меша во истрагата за Хантер Бајден, велејќи дека нападите врз независноста на одделот се корозивни, јавува АП.

Комитетот за начини и средства на Претставничкиот дом, предводен од републиканците, во четвртокот објави транскрипт од сведочењето на Гери Шепли, службеник на ИРС, кој, меѓу другото, тврдеше дека Гарланд го одбил барањето на американскиот обвинител Дејвид Вајс од Делавер да биде назначен за специјален советник. Таа ознака ќе му даде на Вајс ист статус како обвинителот што ја води истрагата против поранешниот претседател Доналд Трамп.

Вајс никогаш не поднел такво барање, рече денес Гарланд, и секогаш имал целосна овластување да поднесува обвиненија каде и како што сметал дека е соодветно против синот на претседателот Џо Бајден. Гарланд додаде дека ако Вајс – првпат назначен за американски обвинител од Доналд Трамп – се согласи да сведочи пред Конгресот, Одделот за правда нема да застане на патот.

„Нему му беше дадена целосна овластување да ги носи сите одлуки сам“, рече Гарланд. „Не знам како би било возможно некој да го блокира за покренување прогон со оглед на тоа што тој ги има тие овластувања“.

Гарланд ги отфрли критиките од републиканците дека договорот за признавање вина на синот на претседателот за даноците и обвиненијата за оружје објавен оваа недела го одразува политичкото влијание во американскиот правосуден систем. Републиканците го осудија договорот како доказ за „двостепен систем на правда“.

„Некои избраа да го нападнат интегритетот на Одделот за правда… со тврдење дека не ги третираме слично случаите. Ова претставува напад врз институција која е суштинска за американската демократија и суштинска за безбедноста на американскиот народ“, рече Гарланд. „Ништо не може да биде подалеку од вистината“.

Related posts

СДСМ, ДУИ и Алијанса на три ума за една предизборна листа

admin

Данас: Можно ли е “Српската листа” да биде прогласена за терористичка организација?

admin

Повторно забележан Кинески “метеоролошки” балон

admin

Паѓа довербата во Собранието, граѓаните не гледат дека се претставени од пратениците

admin

Цената на нафтата се искачи на највисоко ниво, причина – Украина и Саудиска Арабија

admin

Има ли ишарети од Белград за односот на Софија кон Скопје?

admin