14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Даути: Стратегијата за развој мора да биде инклузивна, само така ќе имаме резултати

Во изработката на Националната стратегија за развој иницирана од УНДП, директорот на компанијата „Даути-Комерц“, воедно и почесниот претседател на ОЕМВП, Џемаил Даути, презентираше неколку препораки кои ќе бидат дел од оваа значајна стратегија за развојот на земјата, пренесува Инбокс7.

„Стопанската комора на северозападна Македонија е еден од главните актери кои ја иницираа потребата од креирање на долгорочна развојна стратегија. Во минатото, политиките беа водени од поделени стратегии кои се водеа од субјективни проценки и тесни партиски интереси. Негативните влијанија се чувствуваа насекаде, особено во економијата бидејќи немаше визија во која насока треба да се движиме. Изминавме долг пат, но постигнавме импресивни резултати. Во процесот на креирање на националната стратегија се вклучени претставници на власта, опозицијата, АШАМ, невладиниот сектор…, односно сите актери, што само по себе говори за нејзината извонредна важност“, изјави Даути за истражувањето на УНДП.

Related posts

ИСЛАМ АБАЗИ ЌЕ ЈА НАСЛЕДИ ВИЛМА РУСКОВСКА ВО ОБВИНИТЕЛСТВОТО

ninja

Нередовно читање на струјомерите – повисоки сметки

ninja

Ризик од нов конфликт: Зошто САД и Германија се загрижени за ситуацијата на Косово?

admin

ФИДЕШ на Орбан ќе ја подготвува ВМРО-ДПМНЕ за победа на парламентарните избори во 2024

admin

Русија поседува дел од бугарскиот брег на Црното Море, а се чини дека на Софија не и пречи

admin

Османи: Ризикуваме изолација како таа од 2006 до 2017 година

admin