31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Зеленски: Се случува контраофанзива на Украина, пренесете му на Путин дека моите генерали се оптимисти

Претседателот Володимир Зеленски во саботата призна дека неговата војска била ангажирана во „контраофанзивни и одбранбени операции“ еден ден откако лидерот на Кремљ Владимир Путин изјави дека долго фалената желба на Киев да заземе територија е во тек, јавува Ројтерс,  пренесува Инбокс7.

Но, украинскиот лидер не откри детали, велејќи им на новинарите да му пренесат на Путин дека неговите генерали се оптимисти.

Зеленски ги крена рамениците на прес-конференција кога беше прашан за коментарите на Путин во петокот дека Киев ја започна својата контраофанзива, но не постигна напредок.

„Во Украина се случуваат контраофанзивни и одбранбени акции, но нема да кажам детално во која фаза се тие“, рече Зеленски, наведувајќи ги по име највисоките воени сили во Украина.

„Сите тие (генералите) се позитивно расположени. Пренесете му го тоа на Путин“, рече тој со насмевка, стоејќи покрај канадскиот премиер Џастин Трудо во посета на земјата.

Тој рече дека коментарите на Путин за контраофанзивата се „интересни…Важно е Русија секогаш да го чувствува ова: дека не им останало долго, според мене“.

Руското Министерство за одбрана во саботата соопшти дека украинските сили во изминатите 24 часа направиле „неуспешни“ обиди за напад во јужните региони Доњецк и Запорожје – две области кои се предмет на тешки борби.

Министерството го спомена и Бахмут, источниот град кој Москва вели дека го освои минатиот месец по 10 месеци жестоки битки.

Ројтерс не беше во можност самостојно да ја потврди ситуацијата на бојното поле.

Во своето ноќно видео обраќање, Зеленски повторно даде неколку детали додека ги повика војниците да продолжат да се борат.

„Благодарам на сите што ги држат своите позиции и на оние што напредуваат“, рече тој, наведувајќи ги источните и јужните фронтови, каде борбите се најтешки.

Генералштабот на Украина соопшти дека нивните сили ги одбиле непријателските напади околу Бахмут и градот Маринка, кој долго време бил опколен. Руските сили, се вели, „продолжуваат да трпат големи загуби кои се обидуваат да ги сокријат“.

Генералот Олександер Сирскиј, командант на копнените сили кој е во оперативна контрола на контраофанзивата, објави слика на социјалните мрежи од експлозија за која рече дека е уништена група руски војници во близина на Бахмут.

Портпаролот на украинската војска Серхи Черевати објави нови моменти во близина на Бахмут.

„Се обидуваме…да извршиме удари врз непријателот, ние спроведуваме контранапади. Успеавме да напредуваме до 1.400 метри (0,87 милји) на различни делови од фронтот“, рече Черевати.

Украина со месеци вели дека планира голема контраофанзива. Но, таа негираше дека главната операција започнала.

Со слабото независно известување од првите редови, тешко беше да се процени состојбата на борбите.

Британското Министерство за одбрана соопшти дека Украина извршила „значајни“ операции во неколку источни и јужни делови во последните 48 часа, при што на места била пробиена руската одбрана.

„Во некои области, украинските сили веројатно постигнале добар напредок и навлегле во првата линија на руската одбрана. Во други, украинскиот напредок е побавен“, се вели во извештајот, опишувајќи ги и перформансите на руската војска како мешани.

„Некои (руски) единици веројатно спроведуваат веродостојни маневарски одбранбени операции, додека други се повлекоа во неред, во услови на зголемени извештаи за руски жртви додека се повлекуваат низ нивните мински полиња”.

Во контраофанзивата на Украина се очекува да бидат употребени илјадници војници кои се обучени и опремени од Западот, но Русија изгради огромни барикади на окупираната територија за да се подготви, додека на Киев исто така му недостига воздушна надмоќ.

Југот се смета за клучен стратешки приоритет за украинскиот притисок што би можел да има за цел повторно да ја заземе најголемата нуклеарна централа во Европа и да го пресече рускиот копнен мост до окупираниот црноморски полуостров Крим, поделувајќи ги руските сили.

Украинскиот воен аналитичар Олексеј Хетман за НВ радио изјави дека настаните од последните денови биле само почетни чекори.

„Она што се случува сега може да се нарече „извидување во битка“ – прва фаза од офанзивата“, рече Хетман. „Беше невозможно да се постигне напредок во длабочина. Целта беше да се провери одбраната на непријателот. Да почекаме неколку дена и да видиме.”

Related posts

БОРЕЛ ОЧЕКУВА НАЦИОНАЛНО ЕДИНСТВО ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

ninja

ЃУКАНОВИЌ ГО РАСПУШТИ ЦРНОГОРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

ninja

ЈА ГУБИ ЛИ МАКЕДОНИЈА БОРБАТА ПРОТИВ РАКОТ?

ninja

Се зголемува бројот на регистрирани компании, вработиле околу 12 илјади лица, 76.4% припаѓаат на услужните дејности

admin

“Македонија” повторно ги разгоре страстите во Грција

admin

Расте притисокот за оставка на Љубомир Јовески

admin