11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Ковачевски и Османи се сретна со Макрон

Премиерот Димитар Ковачевски и шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи, се сретнаа со Францускиот претседател, Емануел Макрон, со кого заедно во Братислава учествуваат на форумот Глобсек.
„Во рамки на ГлобСек во Братислава, заедно со премиерот Димитар Ковачевски, средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. Централна тема: европското досие на земјата и напредокот на државата во нашите европски интеграции. Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, со јасно поставени стандарди. Поздравени напорите на Франција да се вклучи во економскиот и социјалниот развој на Северна Македонија. Зајакнувањето на единството и солидарноста во евроатлантската безбедност е од клучно значење денес кога европската безбедносна архитектура се соочува со значителни предизвици“, напиша Османи на Фејсбук.

Related posts

Здравството во 2023 – „убиствена“ приказна која ги исели и пациентите

admin

Дали уставните измени стануваат меѓуетнички проблем?

admin

“Во борбата со дезинформациите нема подобар одговор од транспарентноста и вистината”

admin

Османи: Целиме до ноември, но за уставните измени ќе работиме до крајот на мандатот

admin

ЕСКОБАР ЗА РСЕ: НЕ СМЕ ФОКУСИРАНИ НА ПОТПИШУВАЊЕ, ТУКУ НА ФИНАЛИЗИРАЊЕ НА ДОГОВОРОТ

ninja

ЕП: ОД 2035 НЕМА ВЕЌЕ АВТОМОБИЛИ НА ДИЗЕЛ И БЕНЗИН

ninja