8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТСЦЕНА

Кои се 10-те најдобри градови за живеење?

Рангирањето на најпогодни градови во светот за 2023 година штотуку го објави Economist Intelligence Unit (EIU), а Виена повторно излезе на врвот, пренесува Инбокс7.

Наречен е „град на соништата“ и се чини дека главниот град на Австрија можеби е само место за живеење од соништата.

EIU, сестринска организација на The Economist, рангираше 173 градови ширум светот според бројни значајни фактори, вклучувајќи ја здравствената заштита, образованието, стабилноста, инфраструктурата и животната средина.

Виена се задржа на првото место на глобалниот индекс за животна состојба на EIU, освојувајќи пофалби за својата доверлива инфраструктура, истакната култура и забава и беспрекорните услуги за образование и здравје.

Градот, кој ја заземаше првата позиција неколку пати во текот на годините, беше следен од дански Копенхаген, кој го задржа второто место.

Додека австралиските Мелбурн и Сиднеј паднаа на листата во последниве години, при што Сиднеј неодамна испадна од топ 10, а Мелбурн е трет.

 

Глобален индекс на животна средина за 2023 година: Топ 10

 

1. Виена, Австрија

 

2. Копенхаген, Данска

 

3. Мелбурн, Австралија

 

4. Сиднеј, Австралија

 

5. Ванкувер, Канада

 

6. Цирих, Швајцарија

 

7. Калгари, Канада

 

7. Женева, Швајцарија

 

9. Торонто, Канада

 

10. Осака, Јапонија

Related posts

ЗОШТО МНОЗИНСТВОТО Е ПРОТИВ ВНЕСУВАЊЕТО НА БУГАРИТЕ ВО УСТАВОТ?

ninja

ОНЛАЈН НАСТАВА ЗАРАДИ ДОЈАВИТЕ ЗА БОМБИ – РЕШЕНИЕ ИЛИ УШТЕ ПОГОЛЕМ ПРОБЛЕМ?

ninja

ЗАПАДЕН БАЛКАН СОЧИНУВА НЕ ПОВЕЌЕ ОД 3% НА ВКУПНОТО НАСЕЛЕНИЕ НА ЕУ

ninja

Анкетата на ИРИ во Северна Македонија покажува зголемување на руското и кинеското влијание

ninja

Средба Османи-Гутереш: Посветени да работиме заедно со ОН

admin

Вметнувањето на етничките Бугари во Уставот може да го наруши внатрешниот етнички баланс

admin