38.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

КФОР најавува повлекување од општините на северно Косово

Изјавата на КФОР во врска со нападите што се случуваат на северот на Косово е предупредување дека во следните денови неговите војници ќе бидат повлечени од општинските објекти, оценуваат безбедносните експерти во Косово, пренесува Инбокс7.

Мисијата на НАТО во Косово, КФОР, ја префрли одговорноста на косовската полиција за обезбедување владеење на правото низ целата земја, во соопштение за печатот во саботата, истовремено осудувајќи ги нападите врз новинарите што се случија на северот ден претходно.

„КФОР останува третиот одговор, а косовската полиција останува одговорна за обезбедување владеење на правото на цело Косово“, се вели во реакцијата на КФОР за ситуацијата.

Експертот за безбедносни прашања, Дризан Шала, во изјава за Телеграф рече дека врз основа на последните случувања, КФОР и неговите единици не се обучени за управување со толпата, како што е и косовската полиција.

„КФОР сега ја презеде улогата на полицијата во правната позиција, исклучувајќи секаква можна интервенција во обезбедувањето на безбедноста во градовите на четирите општини на северот од земјата, освен на магистралниот пат што води кон Берњак и Јариње“, изјави Шала.

„Значи, со оваа ситуација, според развојот на настаните, КФОР и неговите единици не се обучени за управување со толпата како косовската полиција, која има и капацитети и професионално искуство да контролира простор и да обезбеди јавна безбедност. КФОР со своето соопштение докажа дека сега може да се очекува во наредните денови да се повлече од позицијата пред зградите и да се врати на исполнување на својата мисија според мандатот 1244“.

Според него, мешањето на КФОР деновиве било да се обезбеди простор за страните да најдат соодветен начин за продолжување.

„Еулекс презеде соодветни мерки во рамките на својата мисија со барање дополнителен број специјализирани единици од Италија за соодветно управување со полициските ситуации во случај на конфронтација меѓу првите реагирачи и „цивилните“ групи кои ги нарекува меѓународен фактор“.

Во случај да имаме некаква непромислена постапка на Владата на Косово во продолжение на иритацијата на односите, Шала вели дека тогаш може да се каже дека ситуацијата ќе ескалацира, што според него е во сценариото на Србија.

Како многу сериозна безбедносната состојба во општините на северот од државата ја оценува и другиот експерт за безбедност, Бедри Елези.

Тој изјави за Телеграф дека постои потенцијал за уште поголем ризик во овие општини.

„КФОР е третиот одговор, но во конкретниот случај кога беа нападнати новинарите, КФОР имаше дополнителни одговорности бидејќи побара отсуство на косовската полиција со образложение дека „ја провоцира толпата“, а потоа масата организира насилни протести и ситуацијата излегува од контрола“.

„Затоа КФОР мора да реагира и секој припадник на обезбедувањето има обврска да реагира во моментот кога некој граѓанин е во опасност. Ова е негова службена должност“, заклучи тој.

Related posts

Билјана Ванковска: Против сите договори

admin

Украина воведува портпарол на Министерството за надворешни работи создаден од вештачка интелигенција

admin

Министерот Тошковски се сомнева дека изборите во Тетово ќе бидат демократски

admin

ИНФОГРАФИК Мажите најкратко живеат, годините на КОВИД-19 со поголем број на умрени

admin

Разрешување на Јовев: Политички реваншизам или злоупотреби?

admin

Фон дер Лајен: Сакаме што поскоро да ги отвориме преговорите со Скопје и Тирана

admin