14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
НАСЛОВНАСЦЕНА

“Летечка дискотека со туш”, нова понуда за супербогатите

Заборавете на забавата на земја: супербогатите го направат тоа на 33.000 стапки.  Мултимилионер хотелиер од Дубаи лансираше „журкачки авион со пет ѕвездички“ од 10.000 фунти на час, пренесува Инбокс7.

Кабир Мулчандани, основачот и претседавач со луксузната хотелска група FIVE, купи Airbus ACJ TwoTwenty и тврди дека го трансформирал во „спој на гостопримството и приватната авијација што ги крши границите“, полн со простор за танцување, кревет со големи димензии и туширање.

Авионот, кој може да прими до 16 луѓе, е достапен за изнајмување за 13.000 долари (10.300 фунти) до 14.000 фунти на час. Компанијата соопшти дека летањето на авионот вреден 80 милиони долари, наречен 9H-FIVE, од Лондон до Дубаи, може да чини 4.000 фунти по лице доколку 16 луѓе го резервирале заедно.

Индустријата за приватни авиони се наоѓа под сè поголем притисок поради нејзините емисии. Иако патувањето со приватен авион сочинува само 4% од глобалниот авијациски пазар, тие произведуваат околу 10 пати повеќе стакленички гасови по патник, според академските истражувања. Друга неодамнешна студија ја означи Обединетото Кралство како земја со најголем број на приватни авиони во Европа, со приватен авион кој тргнува од Британија на секои шест минути.

Related posts

Ретка достоинствена прослава на независноста од една балканска држава

admin

Варга: Украина нема да го признае Косово, Вучиќ се договори со Зеленски во Атина

admin

Едни „работеле“, други замижувале

admin

Борби во северот на Косово, најмалку 4 мртви и неколку ранети

admin

Вулин на “црната листа” на САД: Бил корумпиран и руски играч за дестабилизација на Балканот

admin

Растат цените на сите производи и услуги, трошоците за живот зголемени за 13 отсто

admin