8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТСЦЕНА

Македонските ќебапи од Гарфилд, Њу Џерси најбарани во САД

Гарфилд во американската сојузна држава Њу Џерси е познато како место во кое живеат најмногу Македонци. Поради тоа, во околината се наоѓаат и три македонски продавници со колонијални услуги, три македонски ресторани и две православни македонски цркви Свети Никола и Свети Кирил и Методиј но и еден македонски манастир, Свети Ѓорѓија. Бројот на компании во соптвеност на Македонци во Њу Џерси е поголем и брои повеќе стотици низ целата држава, но сепак една од постарите и најпозната продавница за колонијални услуги со македонски производи и производи од поранешните југословенски републики е Шоп Експрес во Гарфилд. Но, не само продажба и колонијални услуги. Тука се прават највкусните македонски традиционални јадења, бурек, пастрмајлија и ќебапи.

Зора и Илија Малески од Струга со својот три годишен син Дејан, дошле во Америка пред 35 години. Го најдовме ова место, ја искористивме шансата, но и големата желба за ваков бизнис беше доволно да започнеме нов живот, вели сопственичката на македонската продавница во Гарфилд, Зора Малеска.

Линк до сторијата 

 

Related posts

Уште 5 години на власт, Ердоган го надмина и Ататурк

admin

Лишена од слобода жена од Гостивар

admin

Разузнавачки агенции: САД се соочуваат со кревок светски поредок

admin

Вучиќ разговараше со Пич: И покрај провокациите од Приштина, остануваме посветени на мирот

admin

По обуката со Ф-35 пилотите изгледаат како да имаат 100 години

admin

СКСЗМ СО НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

ninja