11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАУКА

Мира Мурати од OpenAI: жената виновна за туркање на генеративната вештачка интелигенција во реалниот свет

За Мира Мурати, главен директор за технологија на OpenAI, вечерта на 29 ноември не се разликуваше од која било друга. Таа вечер се врати дома од канцелариите на стартапот во Сан Франциско, откако нејзиниот тим го заврши објавувањето на експерименталниот производ: ChatGPT, пишува Фајненшл тајмс.

ChatGPT беше наредено како демонстрација за истражување. Тој план драматично се промени кога четботот достигна 1 милион корисници во рок од пет дена од лансирањето. Мурати, која беше резервирана во однос на нејзините очекувања, сфати дека компанијата е во првите редови на трката за комерцијализирање на генеративната вештачка интелигенција – системи за вештачка интелигенција кои можат брзо да емитуваат текст, слики и содржини слични на луѓето.

„Овој контакт со реалноста беше неверојатно важен за да се открие што навистина да се даде приоритет и каде да се оди понатаму“, рече Мурати, кој го предводи технолошкиот тим за компанијата од 375 лица, предводена од главниот извршен директор Сем Алтман. „Дефинитивно имавме важна промена кога решивме да изградиме производ и да ја употребиме технологијата.”

Сега, Мурати ги води напорите на OpenAI да го постави ChatGPT како самостоен производ, барајќи начини да ја зголеми својата популарност кај десетици милиони потрошувачи, по извонредниот пораст на четботот. Но, таа инсистира дека и покрај новите финансиски императиви, главната амбиција на компанијата е непроменета.

„Нашата мисија е да дојдеме до вештачката општа интелигенција и да откриеме како да ја распоредиме безбедно“, рече таа, мислејќи на идниот софтвер што може да извршува низа когнитивни задачи на човечко ниво. „И затоа ние секогаш сме многу внимателни да не го изгубиме од вид тоа“.

Во меѓувреме, компанијата ја преобликува технолошката индустрија. Лансирањето на ChatGPT, кој има околу 100 милиони корисници месечно според SimilarWeb, ги наведе технолошките гиганти како Google да ја прекројат својата стратегија за вештачка интелигенција и да избркаат ривалски чет-ботови. Бизнисите ширум светот почнаа да експериментираат со технологијата во верувањето дека може да ги трансформира индустриите од медиуми, финансии, право и професионални услуги.

Набргу по објавувањето на ChatGPT, Мајкрософт се согласи на „повеќегодишна, повеќе милијарди долари“ инвестиција во OpenAI, чија вредност се проценува на 10 милијарди долари. Групата со седиште во Сиетл, исто така, ја инкорпорира основната технологија низ нејзиниот пакет апликации за продуктивност Office, профитабилна база од стотици милиони клиенти на големи претпријатија.

Четботот помогна да се разјасни за Мурати и високото раководство на OpenAI јасната деловна вредност на генеративната вештачка интелигенција. „Нашата стратегија за распоредување сега е проширена на. . . платформата ChatGPT каде што имаме директна врска со корисникот“, рече таа. „Можеме да ги прашаме за нивните повратни информации, нивните преференци и да ги искористиме тие повратни информации. . . да се подобри кодот“, додаде таа.

Мурати е родена во 1988 година во Валона, Албанија, од родители Албанци.

Таа се преселила во Викторија, Канада, на 16-годишна возраст со цел да присуствува на Обединетиот светски колеџ Лестер Б Пирсон на Пацификот за да го заврши своето средно образование. Дипломирала на Факултетот за инженерство Тајер на колеџот Дартмут во 2012 година со диплома за инженерство по машинско инженерство.

 

 

Related posts

Скопје и Атина пак „се фатија“ за името

admin

Никој нема да биде имун на корупција: Полиграф за цариниците и полицајците на граничните премини

admin

“Нема пукнатини во системот на Путин”

admin

Средба Путин-Ердоган, ќе има ли договор?

admin

БЕЛГРАД-ПРИШТИНА ВИА ОХРИД: КАКВА ПОРАКА НОСИ БОРЕЛ ЗА РСМ?

ninja

Бесплатни карти за патување на младите низ ЕУ

admin