28.8 C
Скопје
15 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Мицковски се сретна со Гир

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, во партиското седиште денеска остварил средба со амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Дејвид Гир.

На средбата, како што соопшти Мицковски, се разговарало за актуелната економска и политичка состојба во Македонија, како и реформите кои земјава треба да ги спроведе, а кои се важни за нејзиниот пат кон ЕУ.

“На средбата истакнав дека македонската економија од ден во ден тоне, граѓаните стануваат се посиромашни, а власта не е способна да им помогне на граѓаните и бизнисот за време на кризата. Македонија премногу стои во место, власта ја доведе земјава во безизлезна состојба и затоа се потребни итни чекори и решенија, а за тоа да се случи неопходни се предвремени парламентарни избори”, соопшти Мицковски.

Related posts

БЛИНКЕН РАЗГОВАРАЛ СО БОСАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ КОЛКУ ВЛЕЗОТ ВО ЕУ Е ВАЖЕН ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН

ninja

Таравари ќе бара Северна Македонија да излезе од „Отворен Балкан“

admin

Бугарија и Хрватска со најголемо зголемување на вработеноста во ЕУ

admin

Министерот за здравство со шокантна изјава: Се вршат операции со ‘рѓосани алати

admin

МАЛ НАПРЕДОК“ ИЛИ ШАНСА ЗА „ИСТОРИСКИ ДОГОВОР“?

ninja

БЛИНКЕН ВО ГРЦИЈА ВЕРОЈАТНО ЌЕ РАЗГОВАРА И ЗА ВЛЕЗОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, РЕЧЕ ДОНФРИД

ninja