14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Норвешкиот ер шатл воведе директен лет Скопје-Осло

Норвешкиот ер шатл минатата недела започна со сезонски летови меѓу Осло и Скопје, означувајќи го својот влез на македонскиот пазар, пренесува Инбокс7.

Услугата ќе се одржува двапати неделно до 18 август. Главниот комерцијален директор на Норвешка Ер Шатл, Магнус Томе Маурсунд, рече: „Задоволни сме што сме присутни во Скопје и со нетрпение очекуваме да ги пречекаме новите патници во авионот. Осло има историски локалитети, сместени покрај фјордот и е популарна дестинација за многу туристи. Исто така, со нетрпение очекуваме да летаме многу Норвежани во Скопје овде во прекрасната Северна Македонија ова лето“.

Генералниот директор на аеродромскиот оператор ТАВ Македонија, Нејат Курт, истакна: „Како ТАВ, возбудени сме што го поздравуваме и прославуваме влезот на Норвешка на македонскиот пазар, од норвешкиот космополитски центар Осло до Скопје. Норвешка за прв пат ќе лета до скопскиот аеродром, со што ќе се создаде уште една можност за Македонците да стигнат до Осло и да ја посетат земјата на прекрасните фјордови и северната светлина.”

Норвешка нема директна конкуренција на рутата, меѓутоа, индиректно, Wizz Air го опслужува Сандефјорд двапати неделно, што е на околу 120 километри од главниот аеродром Гардермоен во Осло.

Related posts

СУДСКИ СОВЕТ ЌЕ ЈА ПРОВЕРУВА РАБОТАТА НА АПЕЛАЦИЈА ЗА ЧЕТИРИ ПРЕДМЕТИ

ninja

Премиерот Ковачевски најави оставка

admin

Реагира Алтернатива на Гаши: Оставките на ДУИ се ПР-сценарио, тонете во вашата кал

admin

Пет начини како вештачката интелигенција може да го уништи светот

admin

Нагазна мина во Атина: Аман комшија, не нѐ „брани“

admin

Руски новинар осуден поради интервју за Радио Слободна Европа

admin