2 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Последна вест: Рамиз Мерко на “црната листа” на САД

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, денеска се најде на листата на санкционирани лица на САД, на кои им се забранува влез во овие држави, пренесува Инбокс7. 

“Соединетите Американски Држави го назначуваат градоначалникот на општина Струга, Северна Македонија, Рамиз Мерко, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради неговата вмешаност во значителна корупција. Додека ја извршуваше функцијата градоначалник на Струга, Мерко присвои средства и се мешаше во судските и другите јавни процеси, нанесувајќи ѝ штета на вербата на јавноста во демократските институции и функционери на Северна Македонија”, се вели во соопштението на Стејт-департментот.

Денешната акција, се вели во објавата, испраќа порака дека Соединетите Држави стојат со Северна Македонија за поттикнување на стабилноста преку зајакнување на демократските институции и решавање на недостатоците во владеењето на правото.

“Оваа ознака ја потврдува посветеноста на Соединетите Држави за борба против корупцијата, која му штети на јавниот интерес, го попречува економскиот просперитет на земјите и ја намалува способноста на владите ефикасно да одговорат на потребите на својот народ”, се вели во изјавата на Стејт-департментот. “Одделот, исто така, ги назначува сопругата на Мерко, Шпреса, и трите возрасни деца, Генц, Назмије и Дренуша како неподобни за влез во САД.”

Related posts

Путин спремен да користи и нуклеарно оружје: Африканската иницијатива не донесе мир во Украина

admin

Украина вели дека Русија ги гранатира ветените хуманитарни коридори

ninja

Имунологот Акико Ивасаки: „Не е се завршено со Ковид, ниту одблиску“

admin

Пендаровски и Мицкоски во кавга за рејтинзите и изборите

admin

Брегу: Регионалните институции можат да играат клучна улога кога глобалните се во криза

admin

ЛИДЕРИТЕ ОД ЕУ ГО ПОВИКАА ВУЧИЌ ДА ВОВЕДЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА, ТОЈ ВЕЛИ ЌЕ ГО ПРАШАМ НАРОДОТ

ninja