8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Почина Дарко Димовски, првиот човек на ССМ

По кусо боледување, почина Дарко Димовски, првиот човек на Сојузот на синдикати на Македонија, објавија денеска од ССМ.

“Со жалење информираме дека по кратко боледување на 45-годишна возраст, почина претседателот на ССМ, Дарко Димовски. Колегите, соработниците и работниците ќе го паметат како голем борец за работничките права кој остави длабок белег во синдикалното и работничкото движење на Македонија. Од името на Сојузот на синдикатите на Македонија, изразуваме длабоко сочувство на неговото семејство”, соопштија од ССМ.

Димовски беше претседател на ССМ од 2017 година, а на таа позиција дојде од претседателското место во Синдикатот на работниците од угостителството, туризмот, комунално-станбеното стопанство, занаетчиството и заштитните друштва на РМ (СУТКОЗ).

Related posts

БЕРЛИН ПРЕДУПРЕДИ НА ИЗБРЗАНИ ОБВИНУВАЊА ЗА НАПАДИТЕ НА „СЕВЕРЕН ТЕК“

ninja

Слободно договарање наместо обемна регулатива: Работата од дома сè поатрактивна, но државата да внимава на правото на избор

admin

Бугарија се однесува со С.Македонија исто како и Русија со Украина

admin

Поддршка од САД за уставните измени – можеби изгледаат минорно, но се тешки

admin

Хил: САД се разочарани и загрижени поради одлуката на Курти за табличките

ninja

Пет начини како вештачката интелигенција може да го уништи светот

admin