2 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Република Српска го стопира одобрувањето за укинување на визниот режим меѓу Босна и Косово

Пратениците на Народното собрание на Република Српска гласаа за стопирање на одобрувањето на Договорот за слободно движење со лични карти во Западен Балкан, на седницата одржана во Бања Лука на 27 јуни, пренесува Инбокс7.

Со оваа одлука е забрането укинувањето на визниот режим меѓу Босна и Херцеговина и Косово и покрај тоа што за ова прашање беше постигнат договор за слободно движење во Западен Балкан на состанокот во рамките на Берлинскиот процес во ноември 2022 година.

За ова прашање гласаа сите 64 присутни пратеници. За да биде одобрена оваа одлука, потребно беше двотретинско мнозинство.

Босна и Херцеговина не ја признава независноста на Косово поради противењето на претставниците на Република Српска.

Седницата беше свикана откако членката на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жекја Цвијановиќ иницираше механизам за заштита на виталните интереси на Република Српска, бидејќи според неа, на состанокот на Претседателството на 21 јуни немало консензус за овој проблем. Таа рече дека укинувањето на визниот режим ќе биде штетно за виталните интереси на Република Српска.

Заклучокот за итно усвојување на Договорот за слобода на движење – заедно со неколку други договори за меѓусебно признавање на професионалните квалификации – како и усвојувањето на Акциониот план за исполнување на 14 клучни приоритети и се презентирани на Босна од страна на Европската унија да се придвижи напред во процесот на членство.

Виталниот интерес на ова прашање беше едногласно одобрен во однос на Акцискиот план, за кој гласаа 64 присутни пратеници.

Двете од овие одлуки ќе стапат во сила по објавувањето во Службен весник на Република Српска.

Парламентот на овој субјект одобри и неколку заклучоци на пратеничките групи преку кои тие ги осудуваат „актите на насилство, политички прогон, затворање и континуираното загрозување на безбедносната состојба на Србите на северот на Косово“.

Пратениците ги повикаа и релевантните меѓународни актери да преземат мерки за што поскоро нормализирање на ситуацијата на северот на Косово, област населена со мнозинство Срби.

Related posts

ОПОЗИЦИЈАТА БАРА ОСТАВКА ОД СПАСОВСКИ ПО ВЧЕРАШНОТО УБИСТВО ВО КАФУЛЕ ВО СТАРАТА ЧАРШИЈА

ninja

Мендух Тачи: Ако Мицкоски освои над 61 пратеник, ќе има конфликт

admin

Повторно забележан Кинески “метеоролошки” балон

admin

Бејта се врати кај Ахмети, заедно во Горно-рекански средби

admin

Мира Мурати од OpenAI: жената виновна за туркање на генеративната вештачка интелигенција во реалниот свет

admin

СО СКЛАДИРАЊЕ НА СТРУЈАТА ЌЕ СЕ РЕГУЛИРА „БУМОТ“ ВО ПРОИЗВОДСТВОТО ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ

ninja