2 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

САД избегна банкрот, Конгресот изгласа да се зголеми лимитот на долгот

Претставничкиот дом го изгласа предлог-законот за суспендирање на лимтот на долгот на американската влада од 31,4 трилиони долари и спречување на катастрофално неисполнување на обврските, по отстранување на клучната процедурална пречка во Претставничкиот дом, јави Ројтерс.

Договорот доби поддршка и од републиканците на спикерот Кевин Мекарти и од демократите на претседателот Џо Бајден, иако членови на двете партии се противат на значителни делови од законодавството.

Успешното гласање во Претставничкиот дом ќе го испрати нацрт-законот прво до Сенатот, каде што може да има опасност од одложување, освен ако лидерот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер и републиканскиот лидер Мич Меконел не се согласат да го забрзаат.

Републиканците сакаат Шумер да дозволи гласање за амандмани во замена за брза акција. Но, Шумер се чинеше дека ги отфрли амандманите во средата, велејќи им на новинарите: „Не можеме ништо да испратиме назад до Претставничкиот дом, јасно и едноставно. Мора да избегнеме неплаќање“.

Законодавството ќе го суспендира лимиот на американскиот долг до први јануари 2025 година, што значи дека нема да има ограничување до тој датум, што ќе им овозможи на Бајден и законодавците да го остават настрана политички ризичното прашање до по претседателските избори во ноември 2024 година.

Тоа, исто така, ќе ги ограничи некои владини трошоци во текот на следните две години, ќе го забрза процесот на издавање дозволи за некои енергетски проекти, ќе ги врати неискористените средства за ковид-19 и ќе ги прошири работните барања за програмите за помош во храна на дополнителни корисници.

Бајден очекува да ја има легислативата на потпис до крајниот рок на 5 јуни, кога федералната влада би можела да остане без пари за да ги плати сметките, соопшти Белата куќа.

Одделот за финансии предупреди дека нема да може да ги покрие сите обврски на владата до понеделник доколку Конгресот не го зголеми лимитот.

Related posts

И по истражувањето на ИРЛ, Владата се мисли дали ќе им плати на „Брако“

admin

Украинската амбасада повика, но македонското МНР потсетува: Учеството во странска војска е кривично дело

ninja

Извештај на ЕК: Поларизацијата ги парализира институциите

admin

Ирскиот премиер во Скопје порача дека зачленувањето во ЕУ е државна цел

admin

Избори во Србија: Вучиќ помоќен, опозицијата не ги прифаќа резултатите

admin

Кренар Лога: Уставниот суд ја отвори Пандорината кутија

admin