20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

СДСМ формира работни групи, Ковачевски: За поздравување е првиот чекор на Мицкоски

Централниот одбор на СДСМ синоќа оценил дека воспоставениот дијалог со опозицијата доаѓа во важен момент за државата,  пренесува Инбокс7.

“За поздравување е првиот чекор којшто го направи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ со прифаќањето на уставните измени”, рече лидеротнапартијатаи премиер, Димитар Ковачевски. “Ова е добра основа за продолжување на дијалогот со сите парламентарни политички партии и во оваа насока, формирана е работна група за продолжување на разговорите.”

“Го поздравувам тоа што како претседател на СДСМ заедно со формираната работна група добив силна и апсолутна поддршка да продолжиме со напорите за обезбедување широк консензус за уставните измени, а со тоа и продолжување на европскиот пат на земјата”, рече Ковачевски.

Според него, пред државата и пред сите наши граѓани е историска шанса за продолжување на европскиот пат и воспоставениот дијалог може да придонесе кон носење одлуки за европската иднината на земјата и доброто на сите наши граѓани.

“Изборот пред сите политички партии е: интеграција во ЕУ или изолација”, вели Ковачевски.

Related posts

Ердоган и Киличдароглу одат во втор круг, кои се нивните стратегии?

admin

Дали Мицковски и Ковачевски договорија широка владина коалиција?

admin

ЕВРОПОЛ удри по Балканската мафија, претходно ја преби нивната платформа за комуникација Sky-ECC

admin

Низ Западниот Балкан ќе се патува со лични карти

ninja

ПРОЦЕСОТ НА ПРОШИРУВАЊЕ НА ЕУ ДОБИВА НОВ ЗАМАВ

ninja

Каде и дали се изгуби ЕУ перспективата? Црвенковски песимист за евроинтеграциите, за Ковачевски е реално членството до 2030

admin