18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Стигна одговор од партијата на Ахмети: Подготвени да подржиме влада без ДУИ

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, одговори позитивно на понудата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека е подготвен да влезе во широка коалиција но без партијата на Али Ахмети во неа, јави Инбокс7.

“ДУИ е подготвена да поддржи Влада без ДУИ до изборите, доколку опозицијата ги поддржи уставните измени кои треба да стапат на сила пред формирањето на таа влада. Европската иднина на граѓаните е прва!”, рече Османи.

Оваа реакција доаѓа по средбата на Мицкоски со премиерот Димитар Ковачевски, каде не се постигна договор за уставните измени, од кои зависи интеграцијата во ЕУ.

Related posts

Касами со одговор до Ковачевски и Пендаровски: Власта не може да го сокрие стравот

admin

Мицкоски: Кога ќе дојдеме на власт подготвени сме да репреговараме за Договорот со Бугарија, ако тоа не успее, ќе побараме 61 пратеник за негово поништување

ninja

ВУЧИЌ: ПОКЕР ОКОЛУ ОДЕЊЕТО ВО ТИРАНА

ninja

Растат цените на сите производи и услуги, трошоците за живот зголемени за 13 отсто

admin

Малку се, многу се, но битно е за што ќе се троши финансиската помош од ЕУ

ninja

Јавниот превоз во Скопје во колапс

ninja