9.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Касами: Со ДУИ и Алијанса за Албанците нема ЕУ

Претседателот на Движењето БЕСА, Биљаљ  Касами, вели дека време е да се распишат предвремени избори зошто сп ова влада со ДУИ и Алијанса за Албанците немало да се случи интеграцијата во ЕУ, пренесува Инбокс7.

“Движењето БЕСА бара од оваа Влада што поскоро да распише предвремени избори, а овие вазали на Русија и Србија да бидат отстранети од децениските фотелји, бидејќи до нив Северна Македонија може да ги загуби само неколкуте проевропски надежи. Со оваа влада народот ниту може ни да сонува за влез во европското семејство”, вели тој.

Според него, по театарската претстава на ДУИ, во која актерот Бујар Османи само почна да плаче колку ДУИ ја сака Европа, пред неколку дена, со исто сценарио излезе и сателитот на ДУИ. “Но, за разлика од ДУИ, која е несакана не само во Владата, туку и кај народот, другата партија во власта се сомневаше или имаше визии дека ВМРО не ја сака ни неговата партија во владата. Сето ова беше прикажана како да е жртва за патот кон Европа. Вазалните партии во власта забораваат дека тие се најголемите култиватори на главните „активи“ против Европа, на економската криза, на корупцијата, на заробеното судство, каде што ги сместија своите деца и другите членови на семејството, со единствениот целта на контрола и уништување на правосудниот систем”, вели Касами.

Оваа Влада, според него, “не може да не одведе во Европа, во која се двете албански партии, ДУИ и Алијанса за Албанците, кои дење жалат за Европа, а ноќе го прават спротивното.”

“И двете од овие субјекти не успеаја да променат ништо, ниту состојбата на Албанците во Северна Македонија, но ниту 20 отсто навреда за оваа популација.”, вели Касами.

 

 

Related posts

САМИТ КОЈ НЕ СМЕЕ ДА СЕ ПРОПУШТИ

ninja

Радоичиќ ослободен, реагира Ѓилас: Вучиќ да поднесе оставка, ќе се соочиме со санкции

admin

ТАРАВАРИ: БИ ПОДДРЖАЛЕ И МАЛЦИНСКА ВЛАДА, НО ПОДГОТВЕНИ СМЕ И ДА РАКОВОДИМЕ СО ОДРЕДЕНИ ИНСТИТУЦИИ

ninja

Анализа на РТС: Со уставните измени Македонците стануваат малцинство во сопствената држава

admin

Субвенционирање на платите не е за цел приватен сектор туку само за три гранки

admin

Курти и Вучиќ, сепак, потврдуваат учеството на средбата во Брисел

admin