20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Османи: Уставни измени или со цело ВМРО-ДПМНЕ, или со дел од неа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, рече денеска во Струга дека постои шанса за договор со опозицијата до моментот кога ќе дојде на ред првото гласање за иницијативата за уставни измени. На прес-конференцијата во рамки на ПФД2023, тој информираше дека контактите се интензивни и дека има две паралелни патеки на кои се работи со партијата, јавува Инбокс7.

„Првата патека е со опозицијата во целина, додека другата е со пратениците во Собранието“, рече Османи, додавајќи дека самиот процес на измена на Уставот има конкретни рокови и процедури.

Според него, до денот кога на пленарна седница ќе ги има првото гласање отворени се опциите за да има договор со опозицијата во однос на уставните измени.

„Се надевам дека во наредниот период драфтот ќе биде препратен од Владата до Собранието и тука ќе почне одбројувањето на роковите“, рече Османи.

Претходно од владејачката СДСМ рекоа дека ќе разговараат со колегите за да се обединат во остварување на стратешката цел, членство во ЕУ. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ остануваат на ставот дека во овие околности нема да поддржат уставни измени, без оглед на понудите кои би можеле да ги добијат за возврат.

По лидерската средба премиерот предложи заеднички да ги изгласаат уставните измени, а во преодните и завршните одредби да стои дека ќе важат од Втората меѓувладина конференција со ЕУ.

Мицкоски пак побара уставните измени со кои би се внеле Бугарите во Уставот, да важат на крајот од преговарачкиот процес со ЕУ, односно, кога ќе почне ратификацијата во земјите членки на ЕУ и кога Северна Македонија ќе стане членка на ЕУ, што би можело да трае повеќе години.

Related posts

Франција не сака канцеларија на НАТО во Јапонија

admin

Олигарсите му го вртат грбот на Путин, Мелниченко го нарече “парија”

admin

Измени на Кривичниот законик во интерес на сегашни и бивши функционери?

admin

ВМРО-ДПМНЕ вели дека владата нема двотретинско мнозинство: ДУИ и СДС “барајќи рогови ќе ја изгубат и главата”

admin

ЌЕ СТАНЕ ЛИ КИНА КОЧНИЧАР НА СВЕТСКАТА ЕКОНОМИЈА?

ninja

Имунологот Акико Ивасаки: „Не е се завршено со Ковид, ниту одблиску“

admin