37.8 C
Скопје
21 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Артан Груби: Се откажуваме и од премиер Албанец заради интеграциите во ЕУ

Првиот потпретседател на Владата на Република Северна Македонија, Артан Груби, во интервју за косовската телевизија Т7, вели дека одлуката на ДУИ да ги депонира оставките на Владата е од корист за интеграцијата на нашата држава во Европската унија, пренесува Инбокс7.

Груби рече дека со оваа одлука ДУИ и го отворила патот на македонската опозиција да гласа за уставните измени.

Тој понатаму рече дека со оваа одлука ДУИ истовремено се откажала од ветувањето за прв албански премиер, – кое беше ветено на последните избори, – и дека ова било „за доброто на граѓаните, односно за доброто на интеграциите во ЕУ“.

„Ако одиме во опозиција одеднаш опозицијата ќе гласаше за уставните измени, бидејќи се потребни 2/3 во Собранието. Кажавме дека за иднината на нашата држава сме подготвени да поднесеме оставка од владата на привремени, и од албанскиот премиер, и од нашите мандати“, рече Груби.

Тој додаде дека во случај на предвремени парламентарни избори, ДУИ нема да се оди сама, туку дека ги повикува сите други политички партии во Северна Македонија да се приклучат на проевропскиот партиски фронт.

Related posts

АГЕЛЕР ЗА „ЦРНАТА ЛИСТА“: СТОЈАМ ЗАД ТОА ШТО ГО КАЖАВ, НО ИНФОРМАЦИЈАТА ЌЕ ДОЈДЕ ОД ВАШИНГТОН

ninja

Османи се стретна со Кралот Чарлс Трети

admin

КУРТИ ЗА РСЕ: ПРЕДУПРЕДЕНИ СМЕ ЗА МОЖНОСТА ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА МЕЃУНАРОДНАТА ПОДДРШКА

ninja

Корупцијата – круцијален проблем и болка за граѓаните, а јавните набавки „плодна почва“ за нејзино распространување

admin

Путин им нареди на руските сили за нуклеарно одвраќање да бидат во состојба на подготвеност

ninja

КОЛЕРА И ДРУГИ ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ-ЗАКАНА ЗА ОБЛАСТИТЕ ПОГОДЕНИ ОД ТУРСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС

ninja