4.8 C
Скопје
18 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Ахмети: Надлежните да ги истражат Мерко и Дрин, стоиме на ставот за ветинг

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, денеска упати повик до сите надлежни институции темелно да се истражуваат случаите на Рамиз Мерко, кој беше прогласен за персона нон грата од САД заради корупција, и на неговиот внук Дрин Ахмети, за кого медиумите и опозиција покрена сомневање за купувањето на бизнис центарот Соравија во Скопје, пренесува Инбокс7. 

По гласањето за внатрепартиските избори во неговото родно село Зајас, Ахмети рече дека цврсто стои на ставот за ветинг на сите јавни функсионери.

„Господинот Мерко мора да биде истражен и апсолутно господинот Мерко не се противи на ваквата постапка, бидејќи тој самиот гласаше во Генералниот совет да се отвори истрага, за целокупната активност на Демократската унија за интеграција кои од 2002 година до сега додека зборуваме, од првиот човек на ДУИ до последниот. Не можеме како партија да бидеме и обвинители и истражители и да одговараме на секоја клевета, ниту да работиме на откривање на вистината, тоа им припаѓа на органите на правдата. Ние цврсто стоиме на ова мислење да се отвори истрага за целокупното делување на ДУИ, за сите функционери, почнувајќи од мене. Господинот Мерко не избегнува да се соочи со истрагата и бараме што поскоро да се открие целата вистина.“, рече Ахмети.

Истото, рече тој, се однесува и за Дрин Ахмети.

„Ни Дрин не може да ја избегне истрагата, откривањето на вистината, за ова нема да има пречка и нема амнестија или засолниште од моја страна. Се што ги интересира државните органи е слободно да се вршат истраги и да се открие вистината“, рече Ахмети.

Related posts

Митревски: СДСМ е за ЕУ, членство до 2030 година

admin

Протести за зголемување на платите за 78 отсто, исто како за функционерите

admin

Продолжува руското гранатирање врз украинските градови, најавени нови планови за хуманитарни коридори

ninja

ЗА НАС Е ПОРАЗИТЕЛНО ОТИ НЕ СМЕ СИ ГИ ЗАВРШИЛЕ ДОМАШНИТЕ ЗАДАЧИ, ВЕЛИ ​​​​​​​ДКСК ЗА ТИМОТ ЗА САНКЦИИ ОД ВАШИНГТОН

ninja

Амбасадорката Агелер за црната листа: Можам да ве уверам, ќе дојдат и други имиња

admin

Нула одговори за „Предатор“, а втора санкција за „Сајтрокс“

admin