13.8 C
Скопје
21 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Османи се сретна со Ескобар

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, кој истовремено е и претседавач на ОБСЕ, се сретна денеска во Дубровник со Габриел Ескобар, заменик помошник на државниот Секретар на САД и специјален пратеник на САД за Западен Балкан,  пренесува Инбокс7. 

Во фокус на разговорите биле актуелните состојби во Западен Балкан, Планот од 9 точки за деескалација на тензиите меѓу Србија и Косово, развојот на билатералните односи во рамки на Стратешкиот дијалог и потребата од забрзување на евроинтегративните процеси на Северна Македонија и земјите од регионот како споделена стратешка цел.

“Процесот на проширување на Европската унија претставува безбедносно прашање, и оттука забрзувањето на евроинтегративните процеси на земјите од Западен Балкан е од клучно значење за зачувување на стабилноста во нашиот регион, но и Европа како целина”, вели Османи.

 

 

 

 

Related posts

Гаши: Бојкот на Собранието, ако не биде изгласан нашиот кандидат за член на ДИК

admin

НЕИЗВЕСНОСТ И МНОГУ НЕРВОЗИ ПО САЈБЕР НАПАДОТ НА ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО

ninja

Приведен лице кое избегал од затвор во 2015 година

admin

Вучиќ бара помош од Запад: Грижете се за Косово

admin

Вучиќ се сретна со Лајчак, изразил загрижување за ситуацијата во Косово

admin

GOOGLE го стега ременот, нов бран на отпуштања

admin