36.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Палењето на автомобилот на Груби, реагира АзА

Алијансата за Албанците (АзА) најостро го осудува вандалскиот и неподнослив чин на палење на автомобилот на вицепремиерот Артан Груби, соопшти партијата на Арбен Таравари, пренесува Инбокс7.

“Ваквите хулигански дела се неподносливи во демократска земја и општество. Ги повикуваме органите на прогонот што поскоро да го решат случајот и да ги откријат сторителите.”, смета АзА.

Партијата смета дека, надвор од политичките разлики и несогласувања, сите субјекти и институции мора да ги осудат ваквите дела, додека редот и безбедноста мора да бидат гарантирани за секој граѓанин.

“Овие закани и вандалски напади претставуваат опасност за целото општество и како такви мора да бидат осудени од сите, без разлика.”, вели АзА.

Related posts

“Не сум веќе Американец, сега сум Русин”

admin

Аеродромот во Хамбург останува затворен, полицијата се справува со „заложничката ситуација“

admin

Нова обврзница: Државата позајмува од граѓаните за да го покрие буџетскиот дефицит

admin

ЏЕС БЕЈЛИ: Ново вето за Скопје ќе биде разочарување за Вашингтон

admin

Епидемија на недоверба: Граѓаните разочарани од институциите, покажа новото истражување на ИКС

admin

Путин спремен да користи и нуклеарно оружје: Африканската иницијатива не донесе мир во Украина

admin