27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ХРОНИКА

Полициска акција во Тетово и Гостивар – прекршоци за точење алкохол на малолетници и за гласна музика

Во периодот од синоќа 23.00 до утрово 05.00 часот , полициски службеници од СВР Тетово спровеле акциска контрола во угостителски објекти на поширокото подрачје на Тетово и Гостивар, во врска со присуство на малолетници, точење на алкохол на малолетници и нарушување на јавниот ред и мир со гласна музика, информира МВР.

“Во рамки на контролата откриени се вкупно 11 прекршоци за точење на алкохол на малолетници (пет во Тетово и шест во Гостивар), како и 18 останати прекршоци. Воедно во два угостителски објекти во Тетово, по извршено мерење со уред фонометар, констатирано е дека јачината на музиката е над дозволената законска граница. За сите констатираните неправилности на прекршителите ќе им бидат изречени соодветни санкции.”

Related posts

Пазете да не надминувате над 50 км на час, за еден ден казна за 140 возачи

admin

Фатен криумчар од Виница како превезува мигранти

admin

Казнети 30 превозници на ученици

admin

Со „Ауди“ превезувал дури 11 мигранти, фатен криумчарот од Богданци

admin

За еден ден 167 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 155 надвор

admin

Приведен вдлешанец: Откако му најдоа кеш, се обидел да ги поткупи полицајците

admin