16.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Реагира Алтернатива на Гаши: Оставките на ДУИ се ПР-сценарио, тонете во вашата кал

Опозициската Алтернатива на Африм Гаши ја нарече ПР стратегија одлуката на ДУИ за колективна оставка од владата, која ќе стапи на сила откако ВМРО-ДПМНЕ ќе ги изгласа уставните измени.

„Денешното дволиство на Ахмети, Груби и нивните кланови сведочи за неколку работи. Прво, дека парламентарното мнозинство е далеку од 2/3 мнозинство за посакуваните уставни измени. Второ, Ахмети, Груби и нивните кланови се покажаа дека се во паника за тоа што е следно. Трето, по едно ПР-сценарио на лажно херојство, веќе видено, како „Зошто да не“, повторно се обидуваат да ја дефокусираат јавноста од нивните корумпирани и политички дамки”, се вели во реакцијата на Алтернатива.

“Алтернатива порачува, тонете уште малку во вашата кал, бидејќи по парламентарните избори, кога и да се случат, ќе давате отчет пред судските органи за сите неправди што му се направени на албанскиот народ. Часовникот отчукува!“, велат од Алтернатива.

Related posts

ДУИ вели дека “огнените” се самоисклучиле од партијата

admin

Путин веќе се подготвува за следниот бунт

admin

Турската лира достигна рекордно ниско ниво

admin

Донесен деловник за уставните измени, формулацијата „20 проценти“ не се чепка

admin

Новинарката на РСЕ, Алсу Курмашева 100 дена во руски притвор: „Сè помалку е подносливо“

admin

Франција не сака канцеларија на НАТО во Јапонија

admin