11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Скопје “тоне” во ѓубре, Арсовска: Издојувавме уште една победа

Градот Скопје се разбуди покриен со ѓубре, четврти ден по ред, откако штрајкуваше Општинското претпријатие за комунална хигиена, пренесува Инбокс7.

Вработените во оваа компанија чистеле само здравствени установи. Во меѓувреме, во попладневните часови на 10 јули работниците потврдија дека го прекинале штрајкот.

Работниците на Општинска хигиена, во Скопје, од петокот на вечера до понеделник попладне протестираа за да се спротивстават на заминувањето на над 100 вработени, кои беа отпуштени од директорката на јавното претпријатие Косана Мазнева.

Вработените во компанијата „Комунална хигиена “ на 10 јули потврдија за Радио Слободна Европа дека штрајкот е прекинат и работниците ќе излезат на терен да го собираат отпадот.

„[Бараме] зголемување на платите, исплата на 13-та плата и обезбедување бенефициран стаж, бидејќи нашите вработени работат во многу тешки услови и постојано се изложени на болести“, изјави тој за Радио Слободна Европа лидерот на синдикатот на вработени во Општинска хигиена, Дели Дардишта.

Директорката на Општинска хигиена, Косана Мазнева, изјави дека од работа си заминале само лицата кои не работеле додека се нашле на списокот за плати.

https://fb.watch/lHYf6y9USw/

Градоначалничката Данела Арсовска врли дека успеавле да “извојуваме уште една победа со цел заштита на јавниот интерес, интересот на скопјани.”

“Скопје се чисти, екипите на Комунална хигиена Скопје се на терен, состојбата во претпријатието е нормализирана. Не дозволивме и нема да дозволиме мафијашки структури заедно со политичкиот смет да наштетат на интересите на македонските граѓани. Она што го ветив пред граѓаните е дека ќе работам чесно и во нивен интерес и ништо нема да ме спречи да го исполнам дадениот збор.”, напиша таа на Фејсбук.

Related posts

Што значи за РСМ стратешкиот договор со САД?

admin

САД го повикуваат Пекинг да го ублажи одговорот на Иран на војната меѓу Израел и Хамас

admin

Која земја произведува најмногу велосипеди во Европа?

admin

РОДНИНИТЕ ЧЕКААТ ОБЕСШТЕТУВАЊЕ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ СТРУМА

ninja

Судир во Брисел за проширувањето до 2030, демотивација во Скопје за уставните измени

admin

Таравари: Нема бидеме во коалиција со ДУИ, време е АзА да оди сама на избори

admin