27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Спасена мечка заглавена во бачило во Бозовце (ВИДЕО)

По интервенција надлежните институции денеска во тетовското село Бозовце, Шар Планина, е спасена мечка која била заглавена во метална сајла, пренесува Инбокс7.

“По дојава на локален жител од село Бозовце дека во неговото бачило е заглавена мечка, Ј.У.Н.П. Шар Планина заедно со стручни лица од Јавната Установа Зоолошка градина на град Скопје организираа акција за ослободување на животното. Возрасниот мажјак кој беше заглавен во сајла околу 10 часа, беше изморен и исплашен, а по 3 часа работа Бозо беше успешно ослободен”, се вели во информацијата на НП Шар Планина.

Мечките се строго заштитени жители на Шар Планина, а локалното население од планинските села живее во соживот со природата.

“Упатуваме благодарност до сопственикот на бачилото кој го пријави настанот за да се ослободи мечката. Благодарност и до полициските службеници за напорите да го обезбедат теренот, како и до сите други надлежни институции со кои се координираше акцијата”, вели во соопштението НП Шар Планина.

 

Related posts

Независност 32 години: Каде бевме, до каде стигнавме?

admin

ПЛЕНКОВИЌ СМЕТА ДЕКА МИЛАНОВИЌ ГО УРИВА НАДВОРЕШНОПОЛИТИЧКИОТ КРЕДИБИЛИТЕТ НА ХРВАТСКА

ninja

ВУЧИЌ И КУРТИ ГО ПРИФАТИЛЕ ЕВРОПСКИОТ ПЛАН ЗА НОРМАЛИЗАЦИЈА

ninja

СТАТИСТИКА: Многу мал број на обвинети докажуваат дека се невини

admin

Ковачевски – Брнабиќ: Засилена соработка за иницијативата Отворен Балкан, деблокирање на евроинтеграциите

ninja

Касами: Со ДУИ и Алијанса за Албанците нема ЕУ

admin