14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Џафери кажува колку ќе трае собраниската седница за уставните измени

Првиот човек на Собранието Талат Џафери во „Летен клик“ на ТВ21 рече дека расправата за потребата од гласање на уставните измени може да трае најмногу 10 дена, пренесува Инбокс7.

„До 10 дена, не значи дека ќе трае 10 дена. Може да трае 1 минута, ако нема кој да зборува, за една минута ја затворам дискусијата, процедурално“, рече Џафери.

Првиот човек на Собранието рече дека на дневен ред има само една точка, гласањето за потребата од уставни измени и дека би било бесмислено доколку на дневен ред се додадат и други точки.

„Седницата треба да се отвори, да се предложи дневниот ред, додека седницата е веќе свикана и на дневен ред е само една точка. Процедурално морам да прашам дали има предлози за промена и дополнување на дневниот ред, но во принцип за вакви седници тој не е завршен и би било беспредметно доколку се додадат други точки на дневен ред“, додаде Џафери.

Related posts

ТИМ ОД ВАШИНГТОН ЌЕ „ЛОВИ“ КОРУМПИРАНИ ФУНКЦИОНЕРИ

ninja

Има ли „кочница“ за банкарските провизии при плаќање сметки?

admin

Премиерот Ковачевски најави оставка

admin

Ахмети со писмо до Ковачевски: Ја напуштаме владата во моментот кога ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставните измени

admin

КУРТИ ЗА ЗСО: СРБИЈА САКА КАФЕ БЕЗ ФИЛЏАН

ninja

Средба Столтенберг-Османи: НАТО е клучен фактор за безбедноста на Западен Балкан

admin