24.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

ДУИ се изјасни за уставните измени

Демократската унија за интеграција целосно и недвосмислено ги поддржува уставните измени за европската иднина на нашата држава, се вели во партиското соопштение, пренесува Инбокс7.

„Денес, Република Северна Македонија е полноправна членка на Северноатлантската НАТО алијанса и го продолжува својот пат кон големото европско семејство.

Уставните измени се одлучувачки чекор за продолжување на интегративните преговори со Европската Унија и организирање на втората меѓувладина конференција.

Демократската унија за интеграција апелира до сите парламентарни политички партии и 120-те пратеници силно да размислуваат за интересите на граѓаните и државата и да не ги блокираат важните процеси како што се евроинтеграциите.

Денеска, во Собранието почна процесот на уставни измени и конечната определба за нас, за нашето општество, во нашата политичка сцена, кој е за интеграција во Европа и Америка, а кој е за изолација и Русија.

Нема средина, нема алтернатива, нема друг пат!“, вели ДУИ.

Related posts

Анализа на РСЕ: Ние НЕ сме Европа

admin

Зијадин Села: Изет Меџити го киднапираше Кастриот Реџепи, а сега го направи дел од неговата партија

admin

Украина ја нападна Русија, погодени згради во Москва

admin

Казнети 30 превозници на ученици

admin

Цената на нафтата се искачи на највисоко ниво, причина – Украина и Саудиска Арабија

admin

ЕУ разговара за Западен Балкан

admin