28.8 C
Скопје
15 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

ДУИ се изјасни за уставните измени

Демократската унија за интеграција целосно и недвосмислено ги поддржува уставните измени за европската иднина на нашата држава, се вели во партиското соопштение, пренесува Инбокс7.

„Денес, Република Северна Македонија е полноправна членка на Северноатлантската НАТО алијанса и го продолжува својот пат кон големото европско семејство.

Уставните измени се одлучувачки чекор за продолжување на интегративните преговори со Европската Унија и организирање на втората меѓувладина конференција.

Демократската унија за интеграција апелира до сите парламентарни политички партии и 120-те пратеници силно да размислуваат за интересите на граѓаните и државата и да не ги блокираат важните процеси како што се евроинтеграциите.

Денеска, во Собранието почна процесот на уставни измени и конечната определба за нас, за нашето општество, во нашата политичка сцена, кој е за интеграција во Европа и Америка, а кој е за изолација и Русија.

Нема средина, нема алтернатива, нема друг пат!“, вели ДУИ.

Related posts

НАМЕСТО ЗАБРАНА, НОВИ БАРАЊА ЗА ХИДРОЦЕНТРАЛИ НА ШАР ПЛАНИНА

ninja

С.Македонија на дното, Луксембург, Германија и Австрија најразвиени економии во ЕУ

admin

Законот за практиканство – мост меѓу младите и работодавачите, но недостига инспекциски надзор и јавна промоција

admin

ЛИДЕРИТЕ ОД ЕУ ГО ПОВИКАА ВУЧИЌ ДА ВОВЕДЕ САНКЦИИ ПРОТИВ РУСИЈА, ТОЈ ВЕЛИ ЌЕ ГО ПРАШАМ НАРОДОТ

ninja

Бугарија да одзема државјанства заради говор на омраза

admin

Бесими најави граѓанска обврзница за ликвидност на буџетот

admin