25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Ердоган: Никој не може да го спречи “Векот на Турција”

Турција сака својот втор век како република да има почеток што ќе го промени текот на историјата, рече претседателот Реџеп Тајип Ердоган во саботата, споредувајќи ја визијата „Векот на Турција“ со битката кај Манцикерт, победа на Селџуците што го отвори патот за турската доминација во денешна Турција, пишува Дејли Сабах, пренесува Инбокс7.

Говорејќи на комеморативната церемонија во источната провинција Муш, клучен регион во поразот на византиските сили пред 952 години, Ердоган рече дека турскиот народ „со голема борба со векови направил народ, штитејќи го со својата крв, праведно владеење со него и прифаќање сè во него“.

„Ја освоивме битката кај Малазгирт на почетокот на првиот милениум и сега сме тука со истата возбуда на почетокот на вториот милениум“, им рече Ердоган на насобраните толпи.

Осврнувајќи се на локалните избори закажани за 31 март 2024 година, Ердоган рече: „Дали сме подготвени да ги вратиме нашите општини од оние што ги посрамотија? Дали сме решени да ја направиме 2023 година кога нашата република ќе наполни 100 години повод за нов скок? ”

Векот на Турција не еслучајност, продолжи Ердоган. „Тоа е визија со огромен труд и борба зад неа. Ние ги зајакнавме достигнувањата на нашата република на секој чекор во изминатите 20 години и сега веруваме дека е време да се фокусираме на нашите вистински цели изградени на оваа силна инфраструктура“.

Ердоган ја рекламира визијата на векот на Турција од минатата година. Визијата опфаќа амбициозен сет на политички, економски, социјални и културни иновации и случувања што неговата влада има за цел да ја прослави стогодишнината на Турција како република.

Беше во фокусот за време на пресрет на претседателските и парламентарните избори во мај и треба да доминира во кампањата на неговата владејачка Партија на правдата и развојот (АК Партија) и за изборите за градоначалник следната година.

Споредувајќи го векот на Турција со победата на Малазгирт, Ердоган ја повика толпата да не верува на „обидите на опозицијата да шири негативност“.

Турските земји никогаш нема да останат без своите херои и хероини, рече Ердоган, мислејќи на селџукските султани, отоманските борци и основачот на модерната Турција, Ататурк. „Затоа, изградбата на векот на Турција не може да се спречи“, нагласи тој.

Партијата АК треба да започне да ја формира својата кандидатска листа во ноември за претстојните локални избори закажани за март, неодамна изјави партиски претставник.

Апликациите за кандидати за градоначалници ќе бидат отворени откако партијата ќе го свика својот вонреден совет на 7 октомври, бидејќи ќе се концентрира на стратегиите на кампањата, информираше заменик-претседателот Хамза Даг.

Претстојните избори ќе бидат тест за општините на главната опозициска Републиканска народна партија (ЦХП), кои управуваат со над 50 отсто од населението, имено за врвните турски митрополити Истанбул, главниот град Анкара и Измир.

Партијата АК работи на обновување на изгубената поддршка особено во Истанбул, кој, политички, се смета за најважниот административен регион во Турција и има симболично значење за Ердоган, бидејќи неговото време како градоначалник служеше како лансирно поле за основањето на АК партијата во 2001 година.

На локалните избори во 2019 година, партијата ја загуби контролата врз Истанбул и Анкара за прв пат по 25 години, како и пет од најголемите градови во Турција, поради ЦХП.

Дополнително, партијата се подготвува за својот осми голем конгрес закажан во септември, на кој ќе се утврдуваат партиските лидери и раководните тела.

Пред тоа, делегатите се подготвени да ги започнат парламентарните напори за исполнување на ветувањата што Ердоган ги даде за време на предизборниот период, особено оние дадени за младите, како што се еднократните попусти на данокот на потрошувачка при првото купување на мобилни телефони, таблети и компјутери, како и како бесплатни мобилни податоци.

Ердоган, исто така, увери дека ќе се формира банка за семејство и млади. Партијата ќе работи на воспоставување законска основа во Парламентот за доделување заеми без камата од 150.000 TL (5.649,80 американски долари) на младенците.

Related posts

Висока е поддршката за НАТО во Северна Македонија

admin

Каде и дали се изгуби ЕУ перспективата? Црвенковски песимист за евроинтеграциите, за Ковачевски е реално членството до 2030

admin

Националистичка иконографија во трка по гласови

admin

МАКЕДОНИЈА УВЕЗЕ 40 МИЛИОНИ ЕВРА СТРУЈА – КОЈ СЕ ОФАЈДИ?

ninja

Пак сме пред „историска седмица“

admin

Еден кандидат не го потпиша кодексот за фер и демократски избори

admin