33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Земјоделски производи: Растат цените, паѓа откупот

Цените на земјоделските производи се повисоки во однос на истиот период минатата година, додека откупот паѓа.
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во јули 2023 година, во
однос на истиот месец од претходната година бележи зголемување од 16.2 %.
Во второто тримесечје од 2023 година, откупот и продажбата на земјоделски производи изнесуваат 3.254.746 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година се намалени за 3.4 %. Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 2.1 %, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство e забележано намалување за 4.5 %. Значително намалување е забелeжано кај млечните производи за 76.7 %, во полјоделството за 22.8 % (особено кај житата) и кај овошјето за 38.2 %, а кај останатите производи е забележано зголемување.

Related posts

Дали Русија го прислушувала германскиот Бундесвер?

admin

Мицкоски: Оставките на ДУИ не ги сфаќам сериозно, уставни измени нема да има

admin

„РЕФОРМИ“: Власта со една рака затвора институции, со двете отвора нови

admin

КОВАЧЕВСКИ И РАМА: МОРА ДА ГО ИЗОДИМЕ ЕВРОПСКИОТ ПАТ

ninja

ДИМОВСКИ: ГО НАЈДОВМЕ ВИНОВНИКОТ, ЈАС НЕ ЧУВСТВУВАМ ОДГОВОРНОСТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВОТО ЗА ОНИШЧЕНКО

ninja

РУМЕН РАДЕВ ГО ВРАЌА ВО ИГРА ВЕТОТО ЗА С. МАКЕДОНИЈА

ninja