21.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Мицкоски по средбата со Ескобар: Само брзи предвремени избори

Одржување на брзи предвремени избори е единствениот излез од ситуацијата. Ова денеска го истакнал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски, се сретна со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар и Амбасадорот на САД, Ангела Агелер,  пренесува Инбокс7.

По средбата немаше изјави, туку јавноста беше запознаена само со партиско соопштение.

“Воедно, укажав дека единствено решение за излез од една ваква исклучително тешка ситуација, се одржување на предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ќе изберат Влада со легитимитет”, се вели во соопштението од кабинетот на Мицкоски.

“На средбата беше потврден ставот на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во врска со уставните измени. Исто така беше потенцирана од двете страни потребата за јакнење и продлабочување на стратешкото пријателство меѓу двете држави. Потенцирав дека актуелната власт во Македонија за многу внатрешни политички прашања погрешно ја информира меѓународната заедница вклучително и САД. Уште еднаш беше афирмиран ставот на партијата дека суштинската заложба и приоритет на ВМРО-ДПМНЕ е ЕУ и евроатланските вредности.”, се вели во соопштението.

 

Related posts

Бугарија и Хрватска со најголемо зголемување на вработеноста во ЕУ

admin

Ердоган го повика Путин да дејствува со здрав разум

admin

Ѓорчев: Ќе направиме влада без СДСМ и ДУИ

admin

ВУЧИЌ ПРЕД СРЕДБАТА СО КУРТИ – НЕ ПЛАНИРАМ НИШТО ДА ПОТПИШАМ

ninja

Балканските лидери фрустрирани од чекањето пред портите на ЕУ

admin

ВИДЕО ВО ЖИВО / Изјава на премиерот Димитар Ковачевски по средбата со Христијан Мицковски од ВМРО-ДПМНЕ

admin