31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Николоски: Курти е најпопуларниот албански политичар, тој е со сите што се против ДУИ и Ахмети

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во „Летен клик“ на ТВ21 вели дека премиерот на Косово, Албин Курти дал јасна порака дека ги поддржува сите кои се против ДУИ и Али Ахмети, пренесува Инбокс7.

„Она што се случува на политичката сцена кај Албанците во Македонија има влијание врз Косово, а она што се случува на политичката сцена во Косово има влијание врз Македонија. Посетата на премиерот Курти на Македонија, кој во моментов, според сите истражувања на јавното мислење, е најпопуларниот политичар на Балканот, имаше јасна политичка порака за сите што малку разбираат од политика, додека ова е јасна поддршка за сите кои се против ДУИ и Али Ахмети“, рече Николовски.

Николовски вели дека политичките настани во Македонија влијаат на Косово и обратно. Тој вели дека Албанците од Македонија се многу повеќе поврзани со Албанците од Косово отколку со оние од Албанија.

„Факт е дека Албанците кои живеат во Македонија се повеќе поврзани со Албанците кои живеат на Косово, многу повеќе отколку со Албанците од Албанија. Тоа е природно бидејќи прв пат во 1991 година имало граница, порано и во Титова Југославија и на Кралството, порано во Отоманската империја немало граница, природно е да има интеракција, семејства, свадби итн. “, рече Николовски.

Related posts

Ескобар: Сакаме да бидете дел од ЕУ, не сум тука да вршам тортура врз некого

admin

Предложен новиот амбасадор на ЕУ во Скопје: Заминува Гир, доаѓа Рокас

admin

Слободно договарање наместо обемна регулатива: Работата од дома сè поатрактивна, но државата да внимава на правото на избор

admin

Иран му се заканува на Израел поради претстојната копнена офанзива во Газа

admin

ГЕРМАНСКО-ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, НАВОДНО, ГАРАНТИРА ЕДНАКВИ ПРАВА НА СРБИЈА И НА КОСОВО

ninja

Каде и дали се изгуби ЕУ перспективата? Црвенковски песимист за евроинтеграциите, за Ковачевски е реално членството до 2030

admin