37.8 C
Скопје
21 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Османи-Ескобар: Блокадата на уставните измени има голема цена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска се сретна со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан, пренесува Инбокс7.

Како што се информира официјално, во фокусот на средбата била потребата од продолжување на процесот на преговори со ЕУ преку спроведување на уставните измени.

Блокадата, се вели во соопштението, нѐ чини една милијарда евра годишно финансиска поддршка од ЕУ.

Сојузништвото во рамки на НАТО, поддршката за Украина, како и претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ и А5 биле исто така теми на разговорот Османи-Ескобар.

“Соработката во рамки на Стратешкиот дијалог продолжува да се развива, особено во делот на борбата со корупцијата и владеењето на правото”, се вели во соопштението.

 

 

 

Related posts

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КЛУБОТ ВО БИТОЛА: БАРАМЕ ЗАШТИТА ОД ЕУ

ninja

Бесими: Постои неизвесност, но и јасна перспектива – Формулата ја сочинуваат конзистентни политики, поддржани дополнително со Планот за раст на ЕУ 

admin

Србија е Запад, Хил: Се согласувам

admin

ВАЈСМEН: СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА СЕКОГАШ БЕШЕ ЦЕЛ НА ХИБРИДНИ НАПАДИ ОД РУСИЈА

ninja

НИНИСТО- ТУРЦИЈА ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА ЧЛЕНСТВОТО НА ФИНСКА ВО НАТО

ninja

Груби: Во ВМРО-ДПМНЕ има про-европски и анти-Мицковски политичари, блиску сме до 80 пратеници за уставни измени

admin