13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Пендаровски реагира за посетата на Курти: Организаторите мора да бидат казнети

Истакнувањето на провокативна националистичка иконографија што промовира великодржавни шовинистички идеи претставува разгорување на етничка омраза и нетрпеливост со што недвосмислено се напаѓаат основните принципи и вредности на Рамковниот договор како и концептот на Македонија како мултиетничка држава, вели претседателот на државата, Стево Пендаровски,  во неговата реакција за протоколот на косовскиот премиер Албин Курти, при посетата на Чаир и Тетово во петок, пренесува Инбокс7.  

“Организаторите на јавните собири во Тетово и во Чаир мора да бидат законски санкционирани за кршењето на законските одредби во однос на употребата на државното знаме и химна и знамињата и симболите на заедниците, со целосно игнорирање на симболите на државата. Во таа насока ги повикувам надлежните органи во најкус можен рок да ги завршат пропишаните постапки.”

“Начинот на реализација на идејата за преименувањето на улицата во општината Чаир е во спротивност со принципот на демократска дебата и почитување на историското наследство на сите заедници во државата. Во таа смисла, очекувам надлежните инспекциски служби да проверат дали при носењето на одлуката е почитуван принципот на двојно мнозинство, кој треба да ги вклучува и гласовите на заедниците кои не се во мнозинство во таа општина.”, вели Пендаровски.

Related posts

Огромно незадоволство во образованието, учебната година може да почне со штрајк

admin

МАКЕДОНИЈА СЕ СОПНУВА ОД СЕКОЈ КАМЕН ФРЛЕН КОН БУГАРСКИТЕ КЛУБОВИ

ninja

Денков: Не се менува бугарската позиција кон РСМ

admin

Зошто паѓа наплатата на ДДВ во време на раст на цените? Беџети: Такви осцилации се можни

admin

Ердоган – Продолжувањето на договорот за извоз на жито од Украина би било правилна одлука

ninja

Советникот на Курти во С.Македонија: Ве плаши политичкиот потенцијал на Курти

admin