23.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Советникот на Курти во С.Македонија: Ве плаши политичкиот потенцијал на Курти

Бившиот пратеник на ДПА од Струга, Беким Ќоку, кој во последните години е советник на премиерот Албин Курти, одговори на реакциите на владините претставници во Северна Македонија во врска со посетата на премиерот на Косово на Скопје и Тетово, пренесува Инбокс7.

Според него, реакциите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и останатите претставници на македонскиот политички кампус говори за тоа “колку 35% од Албанците се државотворни наспроти 54 отсто од словенските Македонци во Северна Македонија.”

Впрочем, вели тој, “загриженоста на Ковачевски за посетата на премиерот Курти не е „иконографијата и поставувањето знамиња на туѓа држава“”

“Дури ни Пендаровски, кој не можеше да стане претседател без гласовите на Албанците, ја нема загриженоста, која преку Фејсбук ја искажа само на словенско-македонски јазик, за промена на името на улица во Чаир целосно албанско по борецот за слобода и лауреат на наградата Сахаров Адем Демачи; дури и Обединетата македонска дијаспора нема проблем со „Културниот удар против државата“ и побара Албин Курти да биде прогласен за „Нон грата“ во МВ; ниту ДУИ, СДСМ, ВМРО не се загрижени за симболиката или формата на посетата на премиерот на Косово, во време кога не е ниту изборна кампања, вистинската грижа на сите овие, нивниот кошмар кој ги плаши дење и ноќе, е само огромната поддршка што ликот на Албин Курт ја ужива денес овде меѓу Албанците од овие краишта”, вели Ќоку во објава на неговиот Фејсбук профил.

Според него, политичкиот потенцијал на Курти ја нарушувал удобноста на “стабилократите на сите антиалбанци, не само во Северна Македонија”.

И, заклучува Ќоку, “мора да се каже, навистина треба да се грижат и да не спијат удобно додека Албанците во нивната земја се третираат како граѓани од втор ред.”

Related posts

Дали сме на прагот на Третата светска војна?

admin

Двајца израелски министри повикаа на иселување на Палестинците од Газа

admin

НАД 20.000 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСИТЕ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА

ninja

Намалена транспарентност на државните институции – застој во отчетноста на функционерите

admin

РСЕ: „Феникс“ – истрага која го врати од заборав „Скопје 2014“

admin

АПЕЛАЦИОНИОТ СУД ЈА УКИНА ПРЕСУДАТА ЗА „ТАРГЕТ -ТВРДИНА“

ninja