14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Администрацијата ќе се штити од сајбер напади за 45 милиони евра

Иако можеби во помал број, сепак, не запираат обидите за хакерски напади врз државните институции. Во ист ден владата потпиша договор за набавка на софтвер против сајбер напади, а јавноста го доби на увид законот кој предвидува отворање на Агенција за дигитализација „тешка“ 21 милион евра.

Пред неполн месец, државна институција пријавила во Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти (МКД-ЦИРТ) дека била мета на хакерски напад. Тоа е и единствената пријава во овој временски период доставена до Националниот центар кој спаѓа под Агенцијата за електронски комуникации (АЕК). Од таму, сепак, името на државната институција го држат во тајност.

Според кусите информации кои од МКД-ЦИРТ ги споделија за Радио Слободна Европа, пријавата се однесува за напад со огромен број на посети на веб – страницата на институцијата со кој се оневозможува нејзино нормално функционирање.

Во годината што изминува имало најголем број на пријави за хакерски напади врз државните институции во земјава. До средината на август 2023 година, бројот на пријави е 155, од кои 12 се водат како сериозни инциденти.

Но, од АЕК напоменуваат дека и овие бројки не се реални, бидејќи според закон институциите и приватните компании не се обврзани да пријавуваат кај нив. И голем дел од нив одлучуваат да не го сторат тоа.

На 1 септември 2023 година, Генералниот секретаријат на Владата склучи договор за софтверски лиценци со компанијата Аитоникс од Скопје во вредност од 23.027.141 евра. Оваа сума е за 8 милиони евра поскапа од последниот договор од пред три години, кога Владата издвои 15 милиони евра за заштита на институциите од сајбер безбедност со истата компанија, во времето кога прв човек на Генералниот секретаријат беше Драги Рашковски.

Целиот текст прочитајте го ТУКА

Related posts

Низ Западниот Балкан ќе се патува со лични карти

ninja

Опозицијата се здружува против ДУИ, аналитичарите со различни очекувања

admin

БЛИНКЕН РАЗГОВАРАЛ СО БОСАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ КОЛКУ ВЛЕЗОТ ВО ЕУ Е ВАЖЕН ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН

ninja

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ РАСТАТ – ИНТЕРЕСОТ СТАГНИРА

ninja

ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БУГАРСКИОТ АМБАСАДОР Е НЕУМЕРЕН ГЕСТ

ninja

Ердоган разговарал со Вучиќ и Курти

admin