25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Амнестии – И затворите полни и криминалците на улица

На половина пат е шестиот закон за амнестија во државава, колку што имаше од осамостојувањето на државата досега. Затворите се уште се преполни, условите во нив – нехумани, а ресоцијализацијата и рехабилитацијата на затворениците е „заглавена“ кај недостигот на кадар да работи со нив. Што ќе смени последниот Закон за амнестија?

Затворениците штo ќе излезат од другата страна на затворската капија, откако во Собранието ќе помине Законот за амнестија, ќе бидат слободни граѓани. Никој нема да го надгледува како ќе се однесуваат, затоа што државата нуди рехабилитација и ресоцијализација само во затворите, а не подлежат ни под системот на пробација – каде се надгледува само спроведувањето на алтернативните мерки и условниот отпуст.

Закон за амнестија предложи Министерството за правда, поради потреба од ресоцијализација на определен број осудени лица, пренатрупаност на затворите и лоши услови за престој во нив.

„Амнестијата е начин затворениците помалку да се криминализираат внатре во затворите – веројатно е тој што ќе влезе во затвор со пресуда од една година, ако државата не му овозможи рехабилитација, да се врати дома како тежок криминалец“, објаснуваше на брифинг министерот за правда, Кренар Лога.

 

Целиот текст прочитајте го ТУКА

Related posts

Бесими: Постигнавме договор со синдикатите за раст на платите, следи ребаланс на буџетот

admin

КУРТИ: ЗГОЛЕМЕНИ СЕ ЗАКАНИТЕ НА СРБИЈА ЗА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА КОСОВО

ninja

Анализа: Какви ефекти ќе донесе наредбата на Бајден за вештачката интелигенција?

admin

Гордана Сиљановска- Давкова: Првата македонска претседателка

admin

Шолц: Германија е соочена со „невидени проблеми“

admin

ЕП го засили притисокот врз Урсула фон дер Лајен

admin