12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАСПОРТ

ВИДЕО | Спектакуларен гол на Барди донесе реми на Северна Македонија 1-1 со Италија

Неверојатниот слободен удар на Енис Барди го поништи голот со глава на Чиро Имобиле за С.македонија да ремизира 1-1 дома против Италија во групата Ц во нивниот квалификациски натпревар за ЕП 2024 во саботата, расипувајќи го дебито на Лучијано Спалети како тренер на „аѕурите“, пренесува Инбокс7.

Италија доминираше во играта, а Имобиле постигна гол со ублажен удар со глава веднаш по паузата, по што Николо Барела ја погоди пречката од далечина.

Но, играчот од средниот ред Барди ја воодушеви домашната публика кога израмни со слободен удар надвор од шеснаесетникот, со топка која летна во горниот десен агол во 81. минута.

Италија останува трета во групата со четири бода со четвртопласираната Северна Македонија, иако Италијанците имаат само три натпревари наспроти четирите противници.

Италија има два меча помалку од лидерот Англија, која има 13 бода, откако претходно во саботата го спаси ремито 1-1 против Украина, која е втора со седум бода од четири меча.

Италија следниот пат е домаќин на Украина на Сан Сиро во вторник.

“Оваа ‘банда’ е секогаш подготвена за нешто големо”, изјави Барди по натпреварот.

 

Related posts

Стари имиња за нови победи

admin

Анкета на ИРИ за Западен Балкан: Силна поддршка за членството во ЕУ, нападите на Русија врз Украина се неоправдани

admin

Бајден и Мекарти постигнаа пробен договор за плафонот на американскиот долг

admin

Општетсвото да се бори повеќе за медиумската саморегулација

admin

АКАДЕМИК БЕЏЕТИ: ГИ ПОВИКУВАМ ЌУЛАВКОВА И ПАВЛОВСКИ НА НАУЧНО, НО И ПОЛИТИЧКО СООЧУВАЊЕ ЗА ПОПИСОТ

ninja

ОБСЕ со план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во северот на Косово

admin