21.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Ужасен топлотен период во Аризона, 55 дена температурите не се спуштија под 45 степени целзиусови

Најголемиот град во Аризона, Феникс, постигна нов топлотен рекорд откако живата се искачи на 45 степени Целзиусови 54 дена по ред, јавуваат американски медиуми, пренесува Инбокс7.

Во текот на летото во 2023 година е забележан историски топлотен бран кој се протега од Тексас низ Ново Мексико и Аризона и во пустината во Калифорнија.

Мет Салерно, метеоролог на Националната метеоролошка служба, рече дека топлотниот бран може да достигне 55 дена неделава – со живата повторно да се искачи над 110 степени F, или над 45 степени целзиусови.

„Имаме уште еден ден“, рече тој.

Предупредувањето за екстремна топлина остана на сила низ градот во пустината Соноран, со прогноза на температури од 46 С во недела и 42 С во понеделник.

Луѓето наоѓаат различни начини за да се оладат 

Related posts

Пендаровски: Полска отсекогаш била наш поддржувач

ninja

Распишувањето на изборите ќе го „отклучи“ Избирачкиот список

admin

ЕУ загриженa за безбедноста – пет карипски држави продале 88.000 „златни пасоши“

admin

САД предупредија од руски кибернетски напади врз Украина

ninja

Израел и и германскиот државен резон: Што значи тоа?

admin

Расте притисокот на САД кон Курти, Ховениер: Нашите барања се легитимни

admin