29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Вучиќ за инает не го менува Вулин, санкциониран од САД и обвинет за врски со организиран криминал

Работите и барањата за негова смена го следат директорот на Безбедносно-информативната агенција Александар Вулин од 2012 година и доаѓањето на власт на Српската напредна странка, чиј коалициски партнер е тој, јавува РСЕ на српски јазик, пренесува Инбокс7.

Вулин е на политички функции цела деценија – од директор на владината канцеларија за Косово, преку секторите за одбрана и внатрешни работи што ги водеше, па се до позицијата прв човек на српската тајна служба.

Како директор на Безбедносната разузнавачка агенција (БИА), САД го ставија на списокот со санкции во јули поради наводна корупција и вмешаност во трговија со дрога и врски со Русија.

И покрај барањата на некои опозициски партии за негова смена, српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека „мандатот на Вулин е продолжен“.

Иако, според законот, одлуката за разрешување на Вулин ја носи и Владата, за тоа во јавноста проговори претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Коментирајќи ги медиумите дека Вулин „наскоро ќе биде сменет“, Вучиќ изјави дека „можеби планирал“ да го смени директорот на БИА, но дека „сега не може“.

На 17 септември тој за телевизијата Пинк изјави дека ваквите наводи му го „продолжиле мандатот“ на Вулин.

„Ние немаме никаква улога во официјалните кадровски решенија на Србија“, изјавија за Радио Слободна Европа од американската амбасада во Белград, коментирајќи ја изјавата на Вучиќ и додавајќи дека „санкциите зборуваат сами за себе“.

Како што се наведува во образложението на санкциите, САД го сметаат Вулин за одговорен за „коруптивни и дестабилизирачки дејствија кои исто така ги овозможиле малигните активности на Русија во регионот“.

Вулин продолжи да одржува директни контакти со руски официјални лица и по руската инвазија на Украина.

Последен пат, како што пренесуваат руските државни медиуми, тој беше во Москва на 24 мај како претставник на Србија на меѓународна безбедносна конференција.

Вулин, исто така, престојуваше во Москва во август 2022 година како министер за полиција.

Тој тогаш му кажа на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дека Србија е единствената земја која не станала дел од „антируската хистерија“.

Претседателот на Србија претходно изјави дека санкциите против Вулин се негова одговорност бидејќи „не вовел санкции кон Русија“.

„Да најавев само еден ден пред тоа воведување санкции против Русија, Вулин немаше да биде санксиониран“, рече Вучиќ на 13 јули.

Србија, иако земја кандидат за членство во ЕУ, не ги почитуваше санкциите против Русија.

Вулин, инаку, е највисокиот српски функционер кој е ставен на американската листа за санкции откако Српската напредна партија (СНС) дојде на власт во 2012 година.

Неговата партија, Движењето на социјалистите, ги осуди санкциите и упати низа обвинувања против САД.

Неколку опозициски парламентарни партии побараа смена на Вулин веднаш откако американските власти објавија дека Вулин го ставиле на списокот на санкционирани лица.

Тогаш, исто така, беше побарано полицијата и обвинителството да започнат истрага за наводите на американското Министерство за финансии дека Вулин е вмешан во транснационален организиран криминал, нелегални активности поврзани со наркотици и злоупотреба на јавна функција.

Реагирајќи на ставањето на Вулин под американски санкции, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека санкциите „немаат никаква врска со трговија со оружје или дрога“.

„Тој има врска со тоа, исто како и секој што е министер за полиција или директор на БИА. Доколку дадат релевантни информации, ќе го гониме Вулин“, изјави Вучиќ за Телевизија Пинк на 13 јули.

Она што го направи Вулин на мета на критики во земјава, пред се од опозицијата, беше неговото појавување на плантажата за органска храна „Јовањица“, каде во 2019 година беа пронајдени тон и половина марихуана.

Тој ја посети „Јовањица“ четири години претходно, во 2015 година, како министер за труд, вработување, бранители и социјални работи со раководството на Националната служба за вработување.

Кога на „Јовањица“ била откриена марихуана, Вулин рекол дека во 2015 година не можел да знае што ќе се случи четири години подоцна.

Вулин ова го изјави во ноември 2019 година во Собранието на Србија, додавајќи дека на „Јовањица“ берел домати и ротквици.

За случајот „Јовањица“ пред Специјалниот суд за организиран криминал се водат две судски постапки.

Обвинението за случајот „Јовањица 2“ главно ги товари припадниците на полицијата, БИА и Воената разузнавачка агенција за заштита на првообвинетиот Предраг Колувија, сопственик на имотот „Јовањица“ каде што беше пронајдена плантажата со марихуана.

 

 

Related posts

ЗНМ со поддршка кон колешката од МИА Ангела Рајчевска

admin

Петте поенти од говорот на Урсула фон дер Лајен

admin

ОЗНАКАТА “NMK” ЌЕ ГИ ЧИНИ ГРАЃАНИТЕ 11 МИЛИОНИ ЕВРА

ninja

ПОЕВТИНА СТРУЈА ЗА 518 КОМПАНИИ, УЧИЛИШТА И ИНСТИТУЦИИ

ninja

КОЈ ИМА АМБИЦИЈА ДА БИДЕ ПРВИОТ ПРЕМИЕР АЛБАНЕЦ?

ninja

СРС го прогласува шампионот за регионална соработка за 2023

admin