12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Вучиќ нема контрола на северот на Косово: кој ги командува вооружените групи?

Вооружените Срби кои беа убиени или уапсени по конфликтот со косовската полиција се локални. Состојбата изгледа надвор од контрола на Белград, пишува Дојче веле (ДВ), пренесува Инбокс7.

Еден ден подоцна, има уште прашања и нема одговори. Дури и претседателот Александар Вучиќ призна дека нема многу информации.

Според Вучиќ, единствениот виновник е Аљбин Курти, кој наводно сака да ја вовлече Србија во конфликт со НАТО.

Вучиќ ја повика меѓународната заедница да формира Заедница на српски општини, да има српски полицајци на север, бидејќи само така ќе се прекинат конфликтите.

Кога станува збор за самите вооружени конфликти, кои Приштина ги оцени како „тероризам“, претседателот на Србија посочи дека Србите се побуниле поради „теророт на Курти“.

Во моментов навистина има многу отворени прашања, вели надворешнополитичкиот коментатор Бошко Јакшиќ за ДВ, „пред се што барала вооружената група Срби кај манастирот Бањска и која била целта на тој собир.

Според информациите на ДВ, убиените и ранетите и уапсените Срби се исклучиво млади од Северна Митровица и Звечани. Живееле и работеле на Косово, па мистерија е зошто и Курти и Вучиќ спомнале дека се луѓе кои доаѓаат од Србија, односно од „средна Србија“.

На мистицизмот укажува и Бошко Јакшиќ: „Не е многу јасно зошто косовската полиција не го соопштува идентитетот на уапсените Срби“. Има, значи, цела низа нејаснотии, но политичката димензија е неспоредливо поважна“.

„Прво, тоа покажува колку била погрешна одлуката да се остават Србите од косовските институции и косовската полиција. Точно е дека Курти предизвикува инциденти, но со оглед на тоа што Вучиќ ги води овие преговори и дека тој е тој што треба да ја обезбеди безбедноста на Србите, ова е еден вид пораз за него“, смета Јакшиќ.

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека „оние кои ја поддржаа агресијата врз Србија во 1999 година ја продолжуваат својата политика и го поддржуваат Аљбин Курти, чија желба е да предизвика војна“.

Во Белград се добива впечаток дека ваквиот развој на настаните не и одговара на српската страна, бидејќи доаѓа во време кога се чинеше дека Аљбин Курти ја губи поддршката од меѓународните фактори.

Овој впечаток го дели Бошко Јакшиќ. „Не мислам дека зад оваа акција стои Вучиќ, но тоа го прави проблемот уште посериозен. Ова може да значи дека претседателот нема или ја изгубил контролата над милитантните националисти“.

Вучиќ и Дачиќ веќе се сретнаа со рускиот амбасадор во Белград Александар Боцан-Харченко. По тој повод, претседателот го информираше амбасадорот „за фактот дека на Косово и Метохија се врши брутално етничко чистење во организација на премиерот на привремените институции на Приштина, Аљбин Курти, со поддршка на дел од меѓународната заедница“. – порача Вучиќ на Инстаграм.

Тешко е да се предвидат следните потези на двете страни, а засега од меѓународни претставници пристигнуваат осуди за нападите на вооружените групи врз припадниците на полицијата.

Бошко Јакшиќ смета дека „ќе се користи вообичаената фраза што се повторува во вакви ситуации, а тоа е деескалација. Дефинитивно ќе дојде до тоа. Ниту е во интерес на Курти сега кога конфликтот ескалира, а уште помалку е во интерес на Белград“.

 

Related posts

Стејт департмент: Северна Македонија да го одржи духот на Преспанскиот договор

admin

Вучиќ удри по демонстрантите, го обвини Западот за потикнување немири

admin

„АЛТЕРНАТИВА“ВО НЕДЕЛА ЌЕ ОДЛУЧИ ДАЛИ ЌЕ ОСТАНЕ ВО ВЛАДАТА

ninja

Ковачевски: Добро е што опозицијата не е против уставните измени

admin

Пукање во фабриката на Мерцедес, 2 убиени

admin

Што се разговарало на средбата Блинкен-Ковачевски? Ескобар вели дека корупцијата била главна тема

admin