18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Законски измени под превез на ЕУ за спас од затвор

Над десетина судски случаи започнати во времето на СЈО во кои има голем број на обвинети или веќе осудени функционери постои опасност од застарување на делата со новите измени на Кривичниот законик. Невладините бараат претседателот Пендаровски да не го потпишува указот за прогласување на законот.

Повеќе од 80 лица обвинети во 14 судски предмети иницирани од времето на СЈО ќе настапи апсолутна застареност за кривичен прогон, велат Коалицијата сите за правично судење.

Станува збор за предмети во кои се инволвирани поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиевски, екс шефот на УБК, Сашо Мијалков, ексминистерката за култура, Елизабета Канческа – Милеска, градоналачникот на општина Карпош, Стевче Јакимовски и многу други.

Донесувањето на законските измени во Собранието експерсно за два дена беа со образложение дека се усогласува македонското со европското законодавство.

Анализата на Коалицијата сите за правично судење покажува дека измените на Кривичниот законик неспорно ќе има влијание од опасност на настапување на апсолутна застареност на предметите:

„Титаник“ за изборни нерегуларности,

„Таргет/Тврдина“ – предметот за прислушувањето и уништувањето на опремата за таа намена,

„ТНТ“ за уривањето на објектот „Космос“.

„Титаник 2“ – за изборни нерегуларности во Струмица во 2013 година,

„Трезор“- набавка на опрема за МВР,

„Талир“, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ и „Талир 2“ за седиштето на ВМРО-ДПМНЕ,

„Шпански скали“, предмет за продавање на државно земјиште во центарот на Скопје и

„Траекторија“ за криминал со изградбата на кинеските автопати.

„Топлик“ за изградба на елитниот комплекс Сончев град во Сопиште.

„Тарифа“ – незаконска набавка на софтвер за АД ЕЛЕМ

„Тендери“- градежни работи за Музејот на ВМРО

И еден предмет за Стевчо Јакимовски.

 

Целата содржина може да ја најдете ТУКА

Related posts

Шефот на дипломатијата Османи утре ја носи цела ОБСЕ во Тетово

admin

Јан Коп: ВМРО-ДПМНЕ ризикува да го одложи членството за 3-4 години, нема да имате подобар договор со Бугарија

admin

САД ја обвинија Русија дека користи „брутални методи“ во Украина

ninja

И со гаранции, 60% од Македонците се против уставни измени, мнозинството Албанци се за

admin

Русија поседува дел од бугарскиот брег на Црното Море, а се чини дека на Софија не и пречи

admin

ЗАПАДЕН БАЛКАН ДОБРО СОРАБОТУВА НА ХАРТИЈА

ninja