18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Зијадин Села: Изет Меџити го киднапираше Кастриот Реџепи, а сега го направи дел од неговата партија

Претседателот на Алијанса за Албанците (АзА), Зијадин Села рече дека Изет Меџити, сега лидер на партијата Демократско движење, непосредно пред гласањето на предлогот на Владата го киднапирал пратеникот Кастриот Реџепи и сега го направил дел од својата партија.

„Го киднапираше или го однесе дома пратеникот Реџепи и ова е време кога требаше да има 61 пратеник од опозицијата. Оваа работа сега не ми припаѓа мене, бидејќи е работа на ДУИ и АзА не се меша во оваа работа затоа што е внатрепартиска работа“, рече Села за ТВ21, пренесува Инбокс7.

Иако дел од Владата, тој ги отфрли тврдењата дека оваа партија е дел од преговорите за измени на Кривичниот законик.

„Треба да бидете актер во овие разговори за да знаете што може да се случи. ASH не е дел од овие пресметки. Сега се чини дека опозицијата влијаела на претседателот да го амнестира (Никола) Груевски“, рече Села.

Во КликПлус на ТВ21, Села рече дека оставката од позицијата лидер на АзА не значи дека ја напуштил политиката и ги повика граѓаните да не ја губат вербата во АзА, како што рече, таа е единствениот политички субјект кој ги исполнува своите ветувања.

„Не сум ја напуштил политиката. Таму сум секогаш кога сум потребен, за било каков совет, било за актуелниот лидер на партијата или дури и за кој било партиски експонент. Тоа е единствениот политички субјект кој се претставува со ветувања пред граѓаните и кој се труди да ги исполни, а ги реализира веднаш штом ќе стане дел од Владата. Станува збор за Законот за употреба на албанскиот јазик. Затоа, не губете ја вербата во AзА. Дел од вината е моја, но и другите, затоа граѓаните гласаа како што гласаа“, рече Села.

 

Related posts

КРЕМЉ НЕ САКА ПРЕГОВОРИ ЗА УКРАИНА ПОД УСЛОВИТЕ НА БАЈДЕН

ninja

ОСМАНИ: БУГАРИЈА ПОТКЛЕКНА ПРЕД ПРОВОКАЦИИТЕ

ninja

ГЕРМАНСКО-ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ – НАЈДОБРА МОЖНА ПОНУДА?

ninja

СЕ ЗАМРЗНУВА ЦЕНАТА НА ЛЕБОТ НА 33 ДЕНАРИ

ninja

Анализираат и стручни и нестручни лица! Колку долго ќе трае реконструкцијата на мостот „Беласица“?

admin

КОЛКУ СЕ ЛОШИ РАБОТИТЕ МЕЃУ РУСИЈА И САД?

ninja