2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Мехмети: Да не беа уставните измени, разликите меѓу Груевски и Мицкоски ќе останеа “под маса”

Политичкиот аналитичар Ибрахим Мехмети оценува дека судирите во најголемиот опозициски политички субјект ВМРО-ДПМНЕ може да имаат сериозни ефекти врз текот на настаните кои ќе продолжат до ноември до кога се очекува да се решава судбината на уставните измени,  пренесува Инбокс7.

Мехмети, во изјава за порталот на албански јазик КДП, изразува резерва за обвинувањата на Мицкоски за тајна комуникација меѓу Груевски и актуелната власт. Тој вели дека овие обвинувања мора да бидат поткрепени со конкретни докази. Но, тој додава дека овој судир во ВМРО може сериозно да се одрази на текот на настаните кои ќе продолжат до ноември.

Ноември е крајниот рок кога земјава треба да ги усвои уставните измени согласно Францускиот предлог, кои се предуслов за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Овој документ, одобрен од парламентите во Скопје и Софија минатата година, го тргна бугарското вето за отворање на преговорите за членство во ЕУ.

„Судирот меѓу актуелниот лидер на ВМРО, Христијан Мицкоски и поранешниот лидер на оваа партија, Никола Груевски, веројатно е финале на конфликтот меѓу двете струи во оваа партија кој почна одамна, иако досега ова беше се држи под контрола“, подвлекува Мехмети.

Според него, разликите меѓу нив ќе останеа „под маса“ да не беше кризата околу уставните измени, каде што улогата на ВМРО е одлучувачка.

„Во страв дека актуелната власт може да го „злоупотреби“ Груевски и пратениците кои се под негово влијание, Мицкоски ги отвори „писмата“ свесен дека неговата намера да ги држи под контрола сите пратеници на оваа партија да не гласаат за вклучување на Бугарите во Уставот може сериозно да биде загрозена од неговиот поранешен партиски шеф“, нагласува Мехмети.

Германскиот весник „Франкфуртер Алгемајне Кајтунг“ пред неколку дена под наслов „Континуирано нови барања за Северна Македонија“ објави долга хроника за доброто познавање на регионот, новинарот Михаел Мартенс, кој разговараше со првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во врска со членството на државата во ЕУ.

„Владата планира да му вети кривично неказнивост на поранешниот премиер кој пребега во Унгарија, Никола Груевски, за тој да се врати и заедно со помош на неговите поддржувачи да помогне уставните измени да поминат во Собранието, а истото да да биде одобрен“, нагласи тој.

Сепак, тој додаде дека плановите на Владата за поделба на партијата нема да се остварат, а уставните измени нема да поминат.

 

 

Related posts

Вметнувањето на етничките Бугари во Уставот може да го наруши внатрешниот етнички баланс

admin

Политико: ЕУ, САД и Русија одржаа тајни разговори неколку дена пред кризата во Нагорно-Карабах

admin

БЕРЛИН ПРЕДУПРЕДИ НА ИЗБРЗАНИ ОБВИНУВАЊА ЗА НАПАДИТЕ НА „СЕВЕРЕН ТЕК“

ninja

Случај „Онкологија“: Протестите ќе станат масовни, Обвинителството не сака брзоплета истрага

admin

Што е најзначајно во воениот извештај на Пентагон за Кина?

admin

ВМРО-ДПМНЕ: Ставот останува непроменет – нема уставни измени под бугарски диктат

admin