2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Николај Крастев: Руската црква ги промовира српските интереси во Северна Македонија

Руската црква ги промовира српските интереси во Северна Македонија, вели новинарот Николај Крастев, пренесува Инбокс7.

„Имаше и други поглавари на Руската црква во Софија, пред 20-22 години, кои повторно беа вклучени во шпионски активности од Бугарија”, рече Крастев за Евронјуз Бугарија по повод протерувањето на поглаварот на Руската православна црква во Софија, архимандрит Васијан, како и на уште двајца црковни службеници поради шпионажа.

Крастев објасни и во каков дел од субверзивната активност на претставниците на руската црква кај нас е изразена: “Учество во хибридни акции поврзани со признавањето на акциите на српската дипломатија кон Северна Македонија и нејзината црква, кои добија томос за независност пред една година.”

“Со ваквото приближување на руската црква и онаа на Република Северна Македонија, Вселенската црква чека и не брза да го издаде томосот”, изјави Крастев.

„Се создава инфраструктура на свештеници блиска до рускиот двор, кои ќе имаат поголемо влијание внатре во Бугарската православна црква, за да носат одлуки кои не мора да се во бугарски интерес“, додава новинарот.

Значителен дел од бугарските митрополити, кои дипломирале на духовните академии во Русија или поранешниот Советски Сојуз, денес се блиски до руската црковна дипломатија.

Крастев потсети дека ова не е прв случај на протерување на претставници на руската црква поради субверзивни активности.

„Стефан Стамболов протера руски свештеник на крајот на 19 век поради мешање во внатрешните работи“, истакна новинарот.

Според него, показател за размерите на руската реакција ќе биде дали ќе го затворат дворот на бугарската црква во Русија.

„Не го исклучувам тоа“, рече аналитичарот.

Многу работи се движат низ црквата, меѓу кои и зајакнувањето на српското влијание во РСМ, смета новинарот.

„Бугарската администрација мора да има самодоверба да и каже на руската страна да не се меша. Русија ги почитува оние кои имаат достоинство, а не оние кои бескрајно се поклонуваат. Бугарија не е земја од 10-20 години, туку има 1300-годишна историја и 144 години обновена државност“, нагласи Крастев.

Related posts

Курти до Ескобар и Лајчак: Некои работи не се решаваат со притисок

admin

Ковачевски и Мицкоски во кампањи за иднината на Македонија

ninja

Најновиот стелт-бомбардер е нуклеарен и само што го направи својот прв лет

admin

Македонските истраги под будно око на Лаура Ковеши

ninja

БЛАГОЈ НАЦОСКИ: СВЕДОЦИ СМЕ НА ИЗЖИВУВАЊЕ ВРЗ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И ДРЖАВА

ninja

БОРЕЛ – РУСИЈА ЈА ЗАГРОЗИ НУКЛЕАРНАТА БЕЗБЕДНОСТ

ninja