4.8 C
Скопје
9 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Политико: Србија се сврте кон својот долгогодишен сојузник Русија

Србија се сврте кон својот долгогодишен сојузник Русија, откако Косово ја обвини за организирање напад во регион со мнозинско српско население во северно Косово во неделата, пишува Политико.

Српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот се состана со рускиот амбасадор Александар Ботсан-Карченко за да разговара за последиците од смртоносниот судир во српскиот православен манастир меѓу вооружени лица од етничките Срби кои упаднаа во селото и косовската полиција. Според косовските сили, убиени се еден полицаец и тројца од околу 30 вооружени напаѓачи.

Косовските водачи, кои го прогласија понеделникот за ден на жалост, го опишаа како терористички напад и ја обвинија Србија дека сака да ја дестабилизира нивната земја.

„Африм Буњаку беше убиен за време на напад врз косовските полицајци и врз самата нашата држава, од група високо вооружени и тешко опремени, професионално обучени и планирани, политички поддржани, материјално финансирани и логистички поддржани од Србија“, рече косовскиот премиер Албин Курти. за време на церемонијата во чест на убиениот полицаец.

Како одговор, Вучиќ го обвини Курти дека извршил „брутално етничко чистење“ со поддршка на дел од меѓународната заедница. Русија, која не ја признава независноста на Косово и има блиски врски со Србија, рече дека „внимателно ја следи“ „потенцијално опасната“ ситуација во Косово, нагласувајќи дека постои „пристрасен однос кон Србите“.

Вучиќ негираше дека Белград имал каква било вмешаност во нападот, кој го нарече „апсолутно за осуда“ и рече дека вооружените лица се локални косовски Срби кои „не сакаат повеќе да страдаат под теророт на Курти“.

Косово и Србија долго време се во несогласувања околу правата на етничките Срби на северот на Косово. Косово ја прогласи својата независност во 2008 година, но Србија одби да ја признае.

Меѓународната заедница побрза да го осуди нападот во неделата. Државниот секретар на САД Антони Блинкен го нарече тоа „неприфатливо“ и ги замоли Косово и Србија да „избегнат дејствија што би можеле дополнително да ги разгорат тензиите и веднаш да се вратат на дијалогот олеснет од ЕУ“.

Додека трагаат по преостанатите вооружени лица, косовските сили во понеделникот го блокираа селото Бањска и рекоа дека го пронашле телото на четвртиот напаѓач и големо складиште оружје.

Related posts

ЕСКОБАР ЗА РСЕ: НЕ СМЕ ФОКУСИРАНИ НА ПОТПИШУВАЊЕ, ТУКУ НА ФИНАЛИЗИРАЊЕ НА ДОГОВОРОТ

ninja

СДСМ, ДУИ и Алијанса на три ума за една предизборна листа

admin

Рама ја откажа меѓувладината средба со Косово, зборува за санкции против Курти

admin

МИЦКОВСКИ ДО ВЛАСТА: Јавно ја анатемирате Руската федерација, а номинирате вљубеник во ликот на Путин за уставните измени

admin

Се испитува телефон, два пиштола и контактите на Палевски

admin

Османи: Ако има државно вмешување во случувањата на северно Косово, С.Македонија ќе го преиспита своето учество во Отворен Балкан

admin