11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Пронајдени отпадоци од авион Ф-35 во Јужна Каролина откако пилотот се катапултирал

Воените власти ги пронајдоа остатоците од воениот авион Ф-35 кој исчезна откако пилотот се катапултираше над Јужна Каролина.

Остатоците од авионот вреден 100 милиони (80 милиони фунти) – кој исчезна во неделата попладне – беа откриени во руралните окрузи Вилијамсбург, соопштија властите.

Пилотот се катапултирал од пилотската кабина и паднал со падобран на безбедно во населбата Северен Чарлстон.

Од јавноста беше побарано да помогне да се најде авионот.

Во соопштението во понеделникот, воените претставници рекоа дека остатоците биле пронајдени „два часа северо-источно од заедничката база Чарлстон“.

Официјалните лица ги фокусираа своите пребарувања околу езерото Мултри и езерото Мерион, северно од градот Чарлстон – последната позната локација на авионот.

Пронајдените остатоци се потврдени како остатоци од исчезнатиот авион, изјави воен портпарол за Би-Би-Си.

„Несреќата во моментов е под истрага и не можеме да дадеме дополнителни детали за да го зачуваме интегритетот на истражниот процес“, соопшти Маринскиот корпус во понеделникот по завршувањето на потрагата.

Од јавноста е побарано да се држи подалеку од областа за да им се дозволи на истражителите да ја вршат својата работа.

Related posts

Судир во Брисел за проширувањето до 2030, демотивација во Скопје за уставните измени

admin

ДЕМНЕЊЕ СТАНА КРИВИЧНО ДЕЛО, ЗАТВОР ЗА НАПАЃАЧИ НА НОВИНАРИ, ЛЕКАРИ И АДВОКАТИ

ninja

Зеленски појасни дека Бакхмут не е под руска контрола:„Русија ќе ја почувствува нашата контраофанзива“

admin

Харадинај до Албанците во С. Македонија: Не му верувајте на Курти

admin

Антикорупциска: Фондот за иновации да одговара за грантовите на Дрин Ахмети

admin

КОЛКУ СЕ ЛОШИ РАБОТИТЕ МЕЃУ РУСИЈА И САД?

ninja