28.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Пронајдени отпадоци од авион Ф-35 во Јужна Каролина откако пилотот се катапултирал

Воените власти ги пронајдоа остатоците од воениот авион Ф-35 кој исчезна откако пилотот се катапултираше над Јужна Каролина.

Остатоците од авионот вреден 100 милиони (80 милиони фунти) – кој исчезна во неделата попладне – беа откриени во руралните окрузи Вилијамсбург, соопштија властите.

Пилотот се катапултирал од пилотската кабина и паднал со падобран на безбедно во населбата Северен Чарлстон.

Од јавноста беше побарано да помогне да се најде авионот.

Во соопштението во понеделникот, воените претставници рекоа дека остатоците биле пронајдени „два часа северо-источно од заедничката база Чарлстон“.

Официјалните лица ги фокусираа своите пребарувања околу езерото Мултри и езерото Мерион, северно од градот Чарлстон – последната позната локација на авионот.

Пронајдените остатоци се потврдени како остатоци од исчезнатиот авион, изјави воен портпарол за Би-Би-Си.

„Несреќата во моментов е под истрага и не можеме да дадеме дополнителни детали за да го зачуваме интегритетот на истражниот процес“, соопшти Маринскиот корпус во понеделникот по завршувањето на потрагата.

Од јавноста е побарано да се држи подалеку од областа за да им се дозволи на истражителите да ја вршат својата работа.

Related posts

Наскоро процесирање на лицата од црната листа на САД?

admin

Дали големите ветувања ќе го станат здравството од постела?

admin

Израел го гранатираше бегалскиот камп Џабалија, над 50 цивили загинале

admin

Пораст на индустриското производство и на бројот на вработени во индустријата

admin

И со гаранции, 60% од Македонците се против уставни измени, мнозинството Албанци се за

admin

Насилна смрт во С.Македонија: Несреќните случаи сочинуваат 78.6 %, самоубиствата 20.2 а убиствата 1.2 %.

admin