28.8 C
Скопје
15 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Ромни ги користи зборовите на Бајден против него, го повикува претседателот да му се придружи во пензионирањето: „Време е за транзиција“

Сенаторот Мит Ромни, од редовите на Републикаците, ги употреби зборовите на претседателот Бајден против него во средата додека го повика да се откаже од својата кандидатура за реизбор во 2024 година и да му се придружи во пензија на крајот на неговиот мандат, јави Фокс нјуз, пренесува Инбокс7.

Предизвикот на Ромни до Бајден доаѓа само неколку часа откако првиот мандат сенаторот официјално објави дека нема да бара втор мандат, наведувајќи ја неговата напредна возраст како негова главна причина за одлуката.

„Претседателот Бајден, кога се кандидираше, рече дека е преодна фигура на следната генерација. Па, време е за транзиција“, рече Ромни на прашањето на новинарот дали неговата одлука да не се кандидира за реизбор поради неговата возраст треба исто така да се однесува и на Бајден (80) и поранешниот претседател Доналд Трамп (77).

Related posts

ММФ: Над 70 проценти од оние кои ја напуштиле С.Македонија се образовани

admin

ЕУ ќе препорачува отворање на преговори со Босна и Херцеговина

admin

Намалена транспарентност на државните институции – застој во отчетноста на функционерите

admin

ФОТО Тешка сообраќајна несреќа на патот Росоман-Прилеп, има и загинати

admin

ТРЕТАТА МАКЕДОНСКА РЕПУБЛИКА?

admin

Влада Борисов-Петков во Софија, помека политика кон Скопје

admin