29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Ромни ги користи зборовите на Бајден против него, го повикува претседателот да му се придружи во пензионирањето: „Време е за транзиција“

Сенаторот Мит Ромни, од редовите на Републикаците, ги употреби зборовите на претседателот Бајден против него во средата додека го повика да се откаже од својата кандидатура за реизбор во 2024 година и да му се придружи во пензија на крајот на неговиот мандат, јави Фокс нјуз, пренесува Инбокс7.

Предизвикот на Ромни до Бајден доаѓа само неколку часа откако првиот мандат сенаторот официјално објави дека нема да бара втор мандат, наведувајќи ја неговата напредна возраст како негова главна причина за одлуката.

„Претседателот Бајден, кога се кандидираше, рече дека е преодна фигура на следната генерација. Па, време е за транзиција“, рече Ромни на прашањето на новинарот дали неговата одлука да не се кандидира за реизбор поради неговата возраст треба исто така да се однесува и на Бајден (80) и поранешниот претседател Доналд Трамп (77).

Related posts

Приведени велешани, фалсификувале денари

admin

БОРЕЛ – РУСИЈА ЈА ЗАГРОЗИ НУКЛЕАРНАТА БЕЗБЕДНОСТ

ninja

ТАРАВАРИ СО ЕДНА НОГА ВО ВЛАДАТА

ninja

СОБРАНИЕТО ГИ ИЗГЛАСА ЗАКОНИТЕ ЗА СОБРАНИЕТО И ЗА АМНЕСТИЈА

ninja

ЕУ со рекордно проширување на површината за органско земјоделство

admin

Специјален обвинител за истрагата на синот на Џо Бајден

admin